Сува кожа

човек со сува кожа миејќи го лицето

Да се ​​има сува кожа и да изгледа беспрекорно е совршено можно. Вие едноставно мора да ја обезбедите потребната грижа.

Откријте како да го идентификувате и каков вид хигиенска рутина ви треба, како и која храна не може да недостасува во вашата исхрана:

Како да знаете дали имате сува кожа

Да се ​​има сува кожа е многу честа појава. Покрај тоа, таа претставува низа симптоми кои го олеснуваат идентификувањето како такво. Ако вашата кожа е затегната и досадна, ова е веројатно вашиот тип на кожа. Исто така, има тенденција на осип и иритација, проблеми што се нагласуваат со бричење.

Како да се грижи за сува кожа

Со сува кожа, како и со сите типови на кожа, неопходно е хигиенската рутина да се практикува со висока регуларност и да ги вклучува соодветните производи. Инаку е од мала корист.

Сува кожа и брада

човек со брада и сува кожа

Без оглед на вашиот избор за коса на лицето (блиско бричење, тридневна стрниште или долга брада), пилингот е клучен чекор во хигиенската рутина кога имате сува кожа.

Производите за пилинг отстрануваат тенок слој на кожа, омекнете ги фоликулите и одделете ги влакната од кожата. На овој начин се спречува една од најлошите несакани ефекти на хигиената кај мажите воопшто (ако не и најлошата): вродени влакна.

Може да ја излупите брадата неколку пати неделно, но обидете се да не се бричите однапред. Подложувањето на кожата на овие два процеса истовремено може да предизвика повеќе иритација отколку што е потребно. Идеалната фреквенција е различна во секој случај, иако двапати неделно дава добри резултати во повеќето случаи.

Најважно кога станува збор за пилинг на сува кожа е да се фокусирате на спречување на црвенило и иритација. Да го добие запомнете да не користите пилинг премногу агресивен со вашата кожа или да триете со поголема сила отколку што е потребно.

Како да го измиете лицето

Вода

Ако имате сува кожа погодно е да го миете лицето со топла вода во ставете топла или ладна вода. Екстремните температури можат дополнително да го влошат недостатокот на хидратација, како на лицето, така и на друго место на телото. Исто така, не е препорачливо да се менува температурата на водата за време на процесот. Мит е дека е корисен за порите. Тоа всушност може да ги скрши крвните садови.

Дали користите средство за чистење на лице? Во тој случај, проверете дали не чувствувате чешање и затегнување откако ќе го измиете лицето со тоа. Доколку се појават овие несакани ефекти, големи се шансите да не го користите вистинскиот чистач за вашата кожа. Постојат голем број адстрингентни состојки во многу средства за чистење на лицето кои најдобро се избегнуваат кога страдате од сува кожа, како што се цинк сулфат или салицилна киселина.

Мицеларна вода, крем за чистење или пена за чистење ... каков и да е форматот што ќе го изберете, суштинското е да не предизвика иритација. Проверете кај продавачот во случај на сомнеж. Willе знаете дека најдовте идеално средство за чистење бидејќи вашата кожа ќе остане свежа и мека откако ќе го искористите.

Како да го хидрирате лицето

креми за лице и сува кожа

Хидратантна крема

Бидејќи на сувата кожа и треба многу влага (а може да се справи и без проблеми), отежнете го црвенилото и иритацијата со обложување навлажнувачки крем кој обезбедува најдлабока можна хидратација.

Во моментов, повеќето дневни креми веќе вклучуваат и креми за сончање, но никогаш не боли да бидете сигурни. Оваа карактеристика значително ја намалува иритацијата предизвикана од оштетување на сонцето.

Серум + навлажнувачки крем

Размислете за комбинирање на вашата хидратантна крема со серум. Поранешните работат на надворешните слоеви на кожата (што е сè уште важно), додека серумите можат да навлезат подлабоко поради нивната помала молекуларна структура. Резултатот е поцелосна хидратација.

Масло за лице

Хронично сувата кожа може многу да има корист од придобивките на маслата за лице. Добрите масла за лице не предизвикуваат црни точки; и тие вклучуваат витамини, антиоксиданти и есенцијални масни киселини во нивните формули. Покрај тоа, стапица вода во кожата за да се зајакне нејзината заштитна бариера.

Што да јадете за борба против сувата кожа

Ореви

На Омега-3 масни киселини (туна, лосос, семе од лен, ореви ...) им помагаат на клетките да содржат повеќе вода. И на сувата кожа и е потребно што повеќе вода за да изгледа повторно мазно.

Јадете неколку парчиња овошје секој ден Се смета за еден од најдобрите третмани за сува кожа таму. И тоа е што тие ви даваат антиоксиданти, витамини и вода за да бидете здрави и хидрирани.

Од своја страна, влакна и зелени лисја ќе ви помогнат да ве заштитиме од хормоните на стресот и одредени фактори на животната средина, што може да направи вашата кожа да изгледа уште посува. Тајната е во нејзините важни фитохемикалии, кои делуваат против слободните радикали во телото. Препорачаната дневна количина на влакна за мажи е 38 грама. Треба да се напомене дека премногу консумирање може да го попречи процесот на рехидратација на кожата, поради што се препорачува да не ја надминувате оваа количина кога имате сува кожа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.