Стилови на мустаќи

Стилови на мустаќи

Мустаќи секогаш се носеле со генерации и Тие се сметаа за симбол на мажественост. Кај другите луѓе со моќ тие го зголемија својот авторитет низ историјата. Младите, исто така, се обложуваат на овој вид на мода, одгледуваат густи мустаќи и нешто подискретно од оние што добиваат форма и дебелина.

Ако ви се допаѓа идејата да одгледувате мустаќи, веројатно не знаете зошто да изберете, бидејќи има многу стилови на мустаќи. Мора да се обидеш изберете оној што ќе се вклопи во физиономијата на вашето лицеИако најверојатно ќе ги одгледувате мустаќите природно.

Стилови на мустаќи

Имајте на ум дека ако изберете мустаќи Треба да оди според вашиот стил и личност. Ако изберете големина и дебелина, мора да земете предвид дека фоликулите на вашата коса имаат доволно сила и изобилство за да го пополните резултатот што сакате да го имате.

Кадрава мустаќи

Овој стил е за смели мажи, кои сакаат да даваат необичен изглед, без оглед што сите погледи покажуваат на мустаќите. Тие се стилски и хармонични, идеални за долги лица и создаваат уреден изглед што Се издвојува по тоа што има кривина на врвовите.

кадрави мустаќи

Царскиот мустаќи е еден од нив, каде косата е густа, а краевите се завиткани или завиткани, некои од нив стигнуваат до образите. Англиски мустаќи, исто така наречен „управувач“, е уште еден од витканите мустаќи кои се виткаат над аголот на усните. Тој е многу поелегантен и мазен од претходниот.

Потковица мустаќи

потковица мустаќи

Овој голем мустаќи исто така наречен „Потковица“ има многу необична форма. Неговиот дизајн е наопаку У. И тоа сигурно ве потсетува на неговата слика за мажи од 70-тите години на минатиот век, вклучувајќи ја и сликата за моторциклисти и цврсти момци. За да му се даде форма, потребно е да се направи врска помеѓу брадата и мустаќите и да се сече додека не се формира потковица. Таа е идеална за квадратни и правоаголни лица.

Молив или фини мустаќи

Стилови на мустаќи

Овој мустаќи е оскуден, лесен и многу ретуширан, бидејќи е потребно да се изложат многу за да се добие форма на тенка линија што ја оцртува горната усна. Овој мустаќи исто така наречен „абажур“ е идеален за тркалезни или овални лица, но општо за сите видови лица.

Шеврон мустаќи

Стилови на мустаќи

Неговиот стил е италијански и тоа е најчесто користено од многу мажи, во многу прилики оставајќи малку брада да порасне. Составот на нејзината коса е силен, густ и широк, покривање на целата горна усна до носот. Краевите се фини, ретуширани и се спуштаат надолу на аголот на усните. Тие се идеални за овални и издолжени лица.

Морски мустаќи

мустаќи

Првиот е мустаќи од морж и вториот мустаќи Шеврон

Овој мустаќи ја означи и модата и се карактеризира со неговиот изглед во форма на "морж". Целосно ја покрива горната усна до носот, таа е доста полна и се спушта од двете страни на устата и се среќава со брадата. Се препорачува за тркалезни или овални лица.

Со пирамидална форма

Со пирамидална форма

Друг тесен мустаќи донекаде грмушен и исечен за да ја даде таа триаголна форма. Неговиот стил е модерен и гроздобер, давајќи го тој младешки и несериозен допир. Бред Пит е еден од познатите трендсетерки, тој изгледа елегантно и дискретно поради неговиот русокосен тон.

Познати мустаќи кои поставуваат трендови

Мустаќи Фу Манчу тој е многу чуден и му ја даде својата карактеристична слава како измислен лик. Неговата форма е како онаа на 'потковиците' мустаќи, иако е пофина. Не мора да се истакнува од двете страни на устата, но мора да се дозволи да расте за многу сантиметри со супер мазна завршница.

Друг познат мустаќи е т.н.Четка за заби ', четка или Чаплин. Неговата форма е тесна, кратка и густа, па затоа мора да се остави многу гужва, а потоа да се стесне на страните. Youе ве потсети на актерот Чаплин или германскиот лидер Адолф Хитлер.

Стилови на мустаќи

Мустаќи од Дали Тоа е изум на славниот Салвадор Дали, така оригинален, револуционерен и работел како негов пронаоѓач. Неговата форма се карактеризира со тоа што е фин мустаќи со советите нагоре, без сомнение означува многу личност.

Кантинфлас Тој исто така постави стил со неговите прилично чудни мустаќи. Не е типично обликување на мустаќи над усната, но е целосно избричено и оставајќи некои краеви на аглите на усните.

Да не заборавиме дека за да се подобри квалитетот, мустаќите треба да носат низа грижа. Мора да имате добра машина за профилирање да ги исече специфичните делови и форма. И, ако сакате да носите мустаќи со тркалезни врвови или обликувани краеви, на пазарот има специјални фиксатори кои ја даваат таа фиксација. За да се грижите и одржувате, можете да ги користите истите производи за брада. За ова, можете да прочитате еден од нашите објави „најдобрите совети за грижа за брадата“.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.