Ставете во форма по летото

ел верано

Натерајте го нашето тело да го достигне посакуваното физичко нивоПотребна е работа и упорност. За некои луѓе, тоа е такса за жртва. Балансирана исхрана, без злоупотреба на „ексцесите“, придружена со рутини за физичко уредување во согласност со предложените цели, се некои од неопходните мерки.

Крај на летото тоа е еден од најважните моменти за разгледување.

Но, летото доаѓа ...

со високи температури и долги сончеви денови, има и многу моменти за релаксација. И ако одиме на одмор, уште повеќе.

Иако многумина од нас предлагаат да не престануваат да вежбаат, (планираме денови за џогирање покрај море или планинарење), поголемиот дел од времето, моменти на релаксација ја добиваат играта. И, тоа не е лошо, на крајот на краиштата, за тоа се одморите.

Назад на рутина, мора да се „сериозни“ и да се опоравиме или дури и да се подобриме нашата стара физичка форма.

Ставете во форма по летото

Првото нешто е да се биде реален: Невозможно е да се опорави за два дена, „штетите“ произведени од две или четири недели физичка неактивност и вишок храна и пијалоци.

За да избегнете повреди, добра идеја е да ги пресечете „нормалните“ рутини за обука на половина., Во текот на две недели. Сесиите можат да бидат половина од времето и барање за оптоварување на далечина или тежина и за вежбите.

Каков вид на вежби да направите на крајот на летото?

Ако сте дел од 70% од оние кои тврдат дека се враќаат од одмор со неколку дополнителни килограми, за согорување на маснотиите мора да имате приоритет на аеробни вежби.

Добра опција е земете велосипед и претворете го во ваше превозно средство за да одите во канцеларија.

 За оваа активност не е потребно да се направи простор на дневниот ред, освен да се пресмета времето што ќе биде потребно за да се заврши турнејата. Како дополнителна награда, можете да заштедите пари на гориво или билети за превоз.

 

Извори на слика: Ел Паис


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.