Совршено ограничено издание на Марлон Брандо, од Шот-NYујорк

Во дваесеттите години на минатиот век, и со идеја да се создаде функционална јакна што ќе се вози на мотор, производителот Ирвинг Шот ја создаде „совршената“, првата кожна јакна со патент што ја преименуваше во чест на неговата омилена пура. Во тоа време, Шот не можеше да помисли дека неговата креација ќе стане една од најпознатите облеки во историјата, претворен во симбол на цела генерација.

Тогаш во 50-тите години, и благодарение на иконите како Марлон Брандо и Jamesејмс Дин, оваа јакна стана легенда. Сега, фирмата Шот-Cујорк ја враќа јакната на бунтовниците со многу ограничено издание (од само 50 единици), инспириран од оригиналниот модел што го носеше Марлон Брандо во филмот „Диви“.

Тоа е „Совршено ограничено издание на Марлон Брандо“, направени рачно со коњска кожа кисело миење. Како куриозитет, тој ги вклучува оригиналниот џеб во облик на „Д“ од првиот модел, создаден во 1928 година, и ексклузивните патенти со потпис на Рири. 50е се продаваат само 939 примероци по цена од XNUMX евра.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Хамабра_007 dijo

    Ву, овој генерал, се за inубив во чакетата