10 работи што секој маж треба да ги знае за дизајнот на ентериерот

Постои голема заливот помеѓу вашиот дом како а студент (Еразмо во најлош случај) и конечно изградете свој простор од пораснал човек. Вие сте во клучна точка во која размислувате да го редизајнирате вашиот простор, но може да биде многу тешко да ја пронајдете клучната точка на одличниот стил, без тој да стане корен или вашиот дом да биде точна копија на областа за прикажување на Икеа. Затоа, ако размислувате да му дадете допир на украсот на вашата куќа, да признаете дека постерот на Памела Андерсон веќе е малку жолтеникав (да живее Памела!) десет клучеви да се земе предвид да се создаде вашиот спектакуларен простор и да се подобри декорацијата на вашиот дом.

1. Не комбинирање на сè е во ред, повеќе е што го препорачувам.
Собата треба да даде чувство да се смести колекција, а не да е украсена за таа единствена цел, да биде украсена за да биде. Мора да избегнете вашата куќа да изгледа како каталог, затоа комбинирајте елементи од различни места, формирајте ваш сопствен колаж.

2. Некои работи постојат само за да бидат прикажани.
Во принцип, многу мажи купуваат работи за нивната корисност и употреба - секако добра навика, освен за украс. Секако дека ви требаат столици за да седите и маса за јадење, но користејќи го тоа правило за целата ваша куќа, тоа ќе ви изгледа празно. Додадете мали украсни елементи, скулптури, цвеќиња, стара машина за пишување (иако никогаш не може да се натпреварува со вашиот MacBook Air) или дури и некоја гранка. Сè што гледате оди добро во тој простор во кој од сега ќе се чувствувате многу пријатно.

3. Додадете нешто старо
Дури и ако не сакате антиквитети или зборот „гроздобер“ ве заморува, додадете неколку користени предмети што му даваат на вашиот дом полична слика. Барајте предмети што живееле во вашето семејство со децении, кои ќе додадат меланхоличен шмек со кој ќе се гордеете во вашиот дом.

4. Размислете внимателно за изборот на вашиот килим
Областа каде што се наоѓа килим е една од првите работи што ги гледаме кога влегуваме во просторијата. Најдобар квалитет и најоригинален имаат тенденција да имаат прилично висока цена. Затоа, ве поканувам да размислите и да се за inубите во оној што е со вас многу години. Бидејќи ќе ја направите таа инвестиција, побарајте оригиналност и користете го вашиот килим за да додадете допир со боја во собата.

5. Облечете ја вашата софа
Софата е една од оние неколку работи за кои сметам дека треба да му дадете приоритет на удобноста пред дизајнот. Ако вашиот софа е удобен, но нема никаков вкус, покријте го со убаво ќебе или пополнете го со оригинални и убави перници. Не заборавајте дека тие продаваат навлаки за различни модели со кои ќе имате различен тросед секоја сезона.

6. Искористете ги парите на убав стол
Ако навистина размислувате да потрошите добра сума пари, не двоумете се да ги потрошите на она што ќе биде вашиот „трон“. Иако вашата софа е малку генеричка и нема оригиналност, столчето е можност да го разбиете составот и да му дадете стилски допир на целиот допир. Инвестирајте во квалитет и дизајн, очите на луѓето ќе одат кон вашиот нов колекционерски предмет.

7. Стави масичка
Добро да, малку е очигледно, но многу луѓе ставаат масички наменети да се сопнуваат ноќе. Нека таа маса биде нешто друго со додавање списанија за мода или архитектура што ги рефлектираат вашите вкусови и знаења. Ставете книги и додадете некои од оние украсни предмети за кои претходно зборувавме.

8. Фалете се што имате шкаф за шипки
Иако веројатно сакате да ги скриете вашите најдобри шишиња за големи прилики, празно место е задолжително за украсување. Количка за шипки, шкафче за бар или барем елегантен послужавник што држи добра стока е доволно. Исто така, додадете неколку добри чаши виски и неколку убави шишиња алкохол и вашата облека ќе биде совршена.

9. Купете легитимна уметност
Вашата група или филмски постери не се многу уметнички. Добрата уметност е вистински знак на зрелост што не бара да одите да купите Пикасо или Веласкез или да потрошите вистински милионер. Отпечатоците или литографиите се добра почетна точка за вашата колекција.

10. Додадете зелена боја во вашиот дом
Дури и ако не сакате растенија, ако не можете да разликувате гераниум од хортензија, малку зелена боја ќе помогне да се скршат линиите на просторот и да се осветли просторијата. Ако сте катастрофа со секое живо суштество, кактусот ќе ви биде најдобриот сојузник, не ни треба да го погледнете.

Побарајте инспирација (да, Pinterest ми го уништи животот), осмелете се и вложете малку време и пари за да му дадете оригинален и зрел допир на вашиот дом.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.