Совети за учење на вашето дете да плива

учат пливање

Ако вашето дете многу сака вода, кога пред да научам да пливам многу подобро. Покрај избегнувањето на непотребни ризици, многу повеќе ќе уживате во базенот, плажата и сл.

Кога ќе почнете да го учите вашето малечко да плива, тоа е една од оние активности што можат дополнително зајакнување на односот родител-дете. Станува збор за многу повеќе од игра.

Чекор по чекор да предавате пливање

Не се сите случаи исти

Постојат деца кои се чини дека се синови на Посејдон и без напор влегуваат во вода, па дури и пливаат подобро од вас. Има и други кои почнуваат да плачат штом ќе се видат во костим за капење на работ на базенот. Плачењето може да се должи на мака предизвикана од тоа да се биде пред непознато сценарио, или едноставно затоа што водата е многу студена. Не смееме да се разочараме пред време.

Треба да се забавуваш

Кога сте дете, постои интерес само за активности кои се забавнис Ако поставите обврска за вашето малечко да мора да учи да плива, тие веројатно ќе дадат отпор, само ако ви се спротивстават.

Започнете со игри

Од седење на брегот до прскање наоколу. Кога сте целосно опуштени и без принудување на ситуацијата во кое било време, обидете се мали нуркања. Друга игра е жаба: скок од работ на базенот. Покажете му како се прави прво, а потоа уверете го дека ќе бидете во вода за да го задржите. Постепено издолжувајте го времето кога ќе го ослободите. Обидете се да го наплиснете сè до вас, на мали растојанија.

Не користете плови

Овие додатоци имаат две работи против нив: обезбедете лажно чувство на безбедност и држете ги децата исправени.

да плива

Прво стапала

Држете се до работ на базенот и движете ги стапалата во положба за пливање, е првиот чекор за часови по пливање.

Рацете

Се учат правилни движења на рацете кога детето веќе знае како да плови.

Дајте приоритет на безбедноста, бидете трпеливи и забавувајте се. Децата учат со иста брзина како што растат: многу брзо, затоа уживајте во тие моменти и уверете се дека тоа го прават и вашите деца. Никогаш нема да го заборават тоа.

 

Извори на слика: Образование 2.0 /  Антена 3


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.