Совети за чистење на чизмите

Постојат многу трикови за да ги задржите своите чизми изработена од кожа, велур или велур во најдобра можна состојба што може да ја имате.

Кога одиме на забави каде има многу алкохол, ризикуваме да се извалкаме со пиво, вино или кафе. Овие тврдоглави дамки можат да се отстранат со сунѓер што ја апсорбира погодената област.

Кога одиме да јадеме, исто така ризикуваме да се извалкаме маст, затоа мора да се обидеме да го елиминираме вишокот, така што остатокот од маснотијата ќе исчезне само по себе.

За да ја одржуваме кожата на чизмата хидрирана, мора да ја протриваме кожата од неа најмалку еднаш месечно со памучна крпа и крем за база од минерален восок. Овие елементи ќе додадат свежо купен допир во чизмите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хорхе Луис dijo

  Имам каубојски чизми во боја на Апачи, а на врвовите бојата се потроши, би сакал да знам како можам да ја поправам бојата? Дали ме советувате специјална боја? И со што да ги исчистам моите други чизми (црни и кафеава), има имам некој метод веќе 6 месеци и сè уште не сум ги исчистил.

  Ви благодариме.

  Хорхе Луис

 2.   есаи00 dijo

  Здраво, имам каубојски чизми со квадратни прсти се марки од фарма и ранч, бојата е од оние што потемнуваат со вода и сакав да знам како да ги исчистам, веќе го пробав со сапун од тиква, но ги прави потемни во боја и ако имаш знаеш како да ги исчистиш еве го мојот msn esaii_dvs@hotmail.com Ви благодарам;)

 3.   Марта dijo

  Добар совет за зачувување на вашите кожни чизми е откако ќе ги исчистите добро, нанесете крпа со бебешко масло што ќе спречи сушење на кожата, ќе им даде сјај и ќе останат нови