Совети за совршено бричење (II)

Во претходната статија за како да се добие совршено бричење зборуваме за фазата пред бричење, она што го нарекуваме пред бричење.

Во оваа статија ќе разговараме за фазата на бричење, и поконкретно, кои производи треба да ги користиме за бричење.

Ако се прашувате дали треба да користите нож или жилет, одговорот е лесен: зависи.

на предност на ножеви е дека ќе се избричиш многу повеќе во брзање. Покрај тоа, неговиот лесна употреба, на брзината со кој се бричиш, и малку простор што окупираат во нашата тоалетна торба, се добри поени при проценка на набавката на сечилото. Да навистина, нема за еднократна употребаДа не штедиме на лична нега. Сепак, ножевите исто така имаат свои непријатности: предизвикуваат посекотини, вродени влакна на секои два на три, ја иритираат кожата многу повеќе отколку жилет (исто така затоа што брзаат повеќе) и долгорочниот трошок е поголем (замена на ножот во денешно време не трае повеќе од 3 намени).

на жилетиСепак, тие не постигнуваат толку близок финиш и зафаќаат повеќе, но тие имаат свои предности: можеме користете каде било каде што имаме приклучок, тие не иритираат толку многу кожа, тие не предизвикуваат посекотини И долгорочните заштеди на сечилото вреди. Секако, брзањето остава многу посакувано во споредба со сечилото, затоа машината за бричење ќе треба да се користи почесто од сечилото за да се навикне нашата брада и да добиеме совршен финиш.

Во сечилата, го препорачувам Gilилет Мах 3, последните што ги ослободи letteилет се многу побрзи, но се супер агресивни за кожата.

Во жилети, имам Серија 9 Браун Пулсоник и тоа е луксуз, има совршен наплив и скоро воопшто не ја иритира мојата кожа, исто така затоа што продолжувам чекорите пред бричење буквално.

Се надевам дека ќе ви помогне при изборот на најдоброто за бричење, иако најдобро, како и секогаш, е да се обидете.

Во класа: Совети за совршено бричење (I)


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Калга dijo

    Според мене, треба, барем, да ги споменеме традиционалните жилети и ножеви, тие се многу побрзи од жилетите, без разлика дали се рачни или електрични, тие иритираат помалку бидејќи има само едно сечило, и ако сте малку вешти кога ракувајќи со нив, вие сечете помалку, покрај тоа што ги преживувате чувствата од минатите години, ах и на долг рок излегуваат многу поевтино од жилетите (рачни или електрични)