Совети за најдобро бричење

Кога бевме мали, сигурно повеќе од еден од вас сонуваше да порасне за да може да се бричи како што видовме на филмовите, со пена четка и брич. Но, како што пораснавме, задачата за бричење можеби стана секојдневна одисеја, особено за оние кои имаат кожа премногу чувствителна на жилети. Покрај тоа, сечењето со нож и четка трае подолго од нормалното, па затоа конечно се определивме за електрични машини или жилети за еднократна употреба.

Сега што хипстерската мода започна да излегува од мода и комплетно чистите лица се враќаат во мода, на часот, ќе ги научиме трите чекори неопходни за да го направите најдоброто бричење, најдоброто бричење што ќе ни понуди одлични резултати.

Подгответе ја кожата

Како што нè учеа уште од мали, пред сè, мора да го навлажниме лицето со малку топла вода, иако најдобро е да направете го тоа со крпа натопена во топла вода и ставете ја на брадата така што порите ќе почнат да се отвораат. Непосредно пред да нанесеме пена, мора да поминеме низ пилинг, што ќе ни помогне да ги отстраниме претходните нечистотии што може да ги имаме на кожата.

Пена, крем или сапун?

Ако некогаш сте отишле кај бербер да ви ја ретушираат брадата, сигурно сте виделе како тој не користел пена или крем за да го измести лицето. Го користи доживотно сапун и го нанесува со четка, ова е најдобриот начин рамномерно да ја покриеме целата површина што сакаме да ја избричиме.

Избричен

Следејќи ја претходната точка, фризерите не користат електрични машини или сечила за бричење, но прави употреба на жилет. Razилетите ни овозможуваат да стигнеме до кој било дел од лицето покрај тоа што се составени од единствено сечило, спречувајќи ја кожата да биде иритирана при неколку поминувања за прилагодување на бричењето.

Употребата на брич е идеална за оние кои имаат многу чувствителна кожа, бидејќи и електричната машина и жилетите со повеќе ножеви изведуваат три (ако имате три сечила) поминува по ред низ истата област без да даде време за моментално опоравување.

После бричење

Откако ќе ја завршиме задачата за бричење, мора да ги отстраниме остатоците од пена од лицето со топла вода, за подоцна да го направиме тоа со ладна вода, така што порите што сè уште можат да бидат отворени завршуваат со затворање. Ако исто така сакаме да додадеме допир на хидратација, можеме да користиме после бричење без алкохол.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.