Совети за надминување на акните во зрелоста

Човек пред огледало

Акните обично се поврзуваат само со адолесценција, но многу возрасни мажи продолжуваат да се борат против зрна во задниот дел и други делови од телото во дваесеттите, триесеттите години, па дури и по 40 години. Се проценува дека тие претставуваат околу 25%.

Постојат три причини за појава на акни: хиперактивни лојни жлезди, приклучени фоликули на косата (мртви клетки, себум) и присуство на бактерии во самиот фоликул. Логично е, според тоа, што велат специјалистите за да ги излекувате акните, треба да научите подобро да управувате со природното производство на кожата на себум.

Кога имате акни, постои искушение да го измиете лицето со најсуровиот сапун на пазарот, така што ќе ни помогне да го отстраниме целиот себум. Сепак, ова само ќе предизвика кожата да започне да произведува повеќе себум за да ја надомести загубата. Наместо тоа, обложувајте се на производ со нежна формула што не ја иритира вашата кожа и користете го двапати на ден за миење на лицето.

Пукањето мозолчиња понекогаш работиНо, често им овозможува на гној и бактерии да се шират во околното ткиво, каде што може да предизвикаат повеќе акни. Да не ги спомнувам лузните што може да се остават ако мозолчето е со значителна големина. Затоа, обидете се да ги држите прстите подалеку од лицето и оставете го процесот да го следи својот тек.

Масло од чајно дрво

Масло од чајно дрво

Третманите на самото место можат да бидат многу ефикасни доколку се квалитетни и се користат правилно. Бидете сигурни дека содржат бензоил пероксид, чудо-состојка кога станува збор за одржување на мозолките под контрола. Други состојки што треба да се земат предвид се салицилна киселина и масло од чајно дрво, што може да се купат поединечно (може да го видите на овие редови). И запомнете: не претпоставувајте дека нема да можете да направите без предметниот производ. Клучот е да користите помалку и помалку во текот на најмалку две недели додека не го отстраните целосно од вашата рутина за дотерување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.