Совети за лекување на stye

Un Стие Се произведува со инфекција на жлездите на работ на векот, кои се наоѓаат во близина на трепките. Од инфекција, овие жлезди стануваат отечени, топли и црвени.

Општо земено, stye лечи спонтано по неколку дена, сепак, во некои прилики, тоа бара локални третмани или дренажа. Како да избегнете компликации и да го забрзате заздравувањето? Продолжи да читаш…

 • Чувајте го очниот капак чист. Навлажнете брис со бебешки шампон разреден половина со вода, избришете го околу рабовите на очниот капак и исплакнете го со многу вода, пред да ги отворите очите.
 • Ставете топли облоги, со затворено око, од 5 до 10 минути, три или четири пати на ден. Популарната навика да се фаќа златен прстен и да се става над мачката е начин на примена на локална топлина.

 • Ако е наведено од вашиот лекар, ставете крем што содржи антибиотици.
 • Измијте ги рацете добро пред да ги допрете очите. За да го направите ова, користете четки за нокти.

Проверете кај вашиот лекар ако:

 • Кожата на окото околу мирисот станува црвена и жешка.
 • Чувствувате многу болка или насолзени очи.
 • Имате проблеми со видот.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Викторија dijo

  Многу е добро и ефикасно, како да излекувам лак, ги препорачувам затоа што го имам тоа

 2.   Габриела Флорес dijo

  Здраво, интересно е и тие се многу добри совети, вистината е дека тие се многу очајни не само поради физичкиот изглед, туку и заради тоа колку е досаден, имам 3 дена да го имам и не знам што да правам !

 3.   ИСАБЕЛ dijo

  Навистина е досадно …… Јас сум таму 3 дена и не гледам никакво подобрување, само отекува повеќе more .. Јас веќе направив сè што ми беше кажано и воспалението не се спушта .... !