Совети за надминување на раскинувањето

преброди раскинувањето

Тешко е да се надмине раскинувањето и отстрани од нашиот ум личност која учествувала во нашиот живот за долго време. Тоа ќе биде бавен процес, но не и невозможен.

Првото нешто што треба да се надмине раскинувањето е ментализирајте дека сакате да ја извадите таа личност од вашиот ум и срцето.

Упатства што треба да ги имате предвид за да го надминете раскинувањето

Избегнувајте осаменост

Да се ​​надмине раскинувањето, тоа е од суштинско значење е да се стави настрана депресијата и да се излезе во надворешниот свет. Многу е позитивно да организирате излети со вашите пријатели и да ги замолите да ве поканат во нови средини, да заборавите спомени и да ви го одвлекува вниманието.

мотивација

раскинување

 Пребарај за хоби да ве мотивира да продолжите, може да биде спорт или хоби. Важно е да ви се допаѓа и да можете да поставите мали цели за да бидете фокусирани и мотивирани.

Излезете од вашата зона за удобност

Осмели се да правиш работи што не си ги направил, направи преуредување или оди со падобран. Идејата е дека барате од себе да правите работи што не сте ги правеле во минатото, ова ќе ви помогне да влезете во нова фаза.

Научете нешто ново

Да се ​​надмине раскинувањето барајте да го вложите своето време во нешто продуктивно, на пример, однесете курс поврзан со вашата професија. Станува збор за тоа да го држите умот зафатен со нешто друго и да не жалите за тоа. На овој начин, без да сфатите, ќе направите активност што ќе ви донесе долгорочни резултати.

Размислете ладно

Мирна рефлексија за вистинските причини за разделбата Исто така помага. Оваа активност треба да се направи по некое време, за да можете ладно да размислувате за добрите и лошите страни на врската. Така ќе сфатите дека можеби не било сè розово.

Побарајте нов почеток

Работите завршуваат со причина, евентуално нова loveубов е на повидок. Ако поминале неколку месеци и сеуште се чувствуваш потиштен, најдобро е да се воздржите од барање партнер и да одите кај специјалист за помош.

Извори на слики: Напредна психологија / Повеќе жени


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)