Совети за безболна депилација

Без оглед дали е за хигиена, удобност или да се чувствуваат попривлечно, се повеќе мажи се охрабруваат да се депилираат и да ја отстрануваат несаканата коса од кој било дел од телото. Без оглед на вашата причина или методот (сечило, топол или топол восок, пинцети ...), забележете ги следниве совети за дека депилацијата не станува тортура.

Мали трикови за депилација без болка

 • Пред депилација (особено ако се одлучите за восок), измијте ја областа за депилација со сапун и вода. Аплицирај се коцка мраз и малку водород пероксид околу областа и на тој начин ќе можете да ја стимулирате кожата и да избегнете последователна иритација. Важно е потоа да ја исушите кожата совршено за да ја избричите многу подобро.
 • Кога ги депилирате пазувите, избегнувајте употреба на дезодоранси по депилација затоа што ќе ја иритирате областа. Наместо тоа, ставете малку гел од алое вера за да ја олесните иритацијата.
 • За да ја намалите болката при вадење веѓи,, нанесете малку сув студ по неколку секунди на секоја веѓа, а потоа добро да ја обележите формата и да не претерате, нанесете малку вазелин и исчешлајте ги пред да се депилирате. На овој начин, тие полесно ќе ги лоцираат влакната што сакате да ги отстраните. По депилацијата, избришете ја со памук натопена во алое вера, за да избегнете иритација и рани.
 • Ако сакате депилацијата да биде безболна, но не и да ја направите вашата коса посилна, една од најдобрите опции е отстранување на влакна со крем за депилација. Тие работат доста добро за да ја отстранат косата за време на неколку недели без болка и без тоа да стане потешко.
 • Една од најболните работи по депилацијата е абажурирана коса. Може да се појави каде било на телото што сме го депилирале. Тоа се случува затоа што понекогаш косата не е доволно силна за да избие, така што останува во долниот слој на кожата. За да не мора да прибегнувате кон типичен игла за да го отстраните, од суштинско значење е да изберете тип на отстранување на влакна што ќе изберете, секогаш пред депилација. добро направете пилинг на кожата со пилинг производ или со сунѓер кој го има истиот ефект. Применувајте која било од овие две опции еднаш неделно, под туш и ќе се збогувате со вродените влакна.

Изберете отстранување на влакна што најдобро одговара на вашата кожа и тип на коса.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.