Совети за одржување на обувки во совршена состојба

Обувки

Костум, колку и да е елегантен, го нема истиот привлечен ако не е придружен со добри чевли. Е многу важно е да се избере точната обувка за мажите, бидејќи тоа е дел од личноста и сликата што ги пренесуваме на другите.

La важноста на постоењето чисти чевли е јасен. Да се ​​имаат невнимателни чевли генерираат чувство на напуштеност и занемарување. Чистењето на чевлите треба да биде дел од секојдневната рутина.

Чиста обувка. Дневно чистење

Има многу видови обувки и е направен од различни материјали: кожа, ткаенина, лакирана кожа, велур, итн. Секој од овие материјали има различен систем за чистење. За сите нив има специфични производи, како што се сапуни, заштитен восок, четки и соодветни прибор, итн.

чевли

Правилното складирање

Меѓу факторите кои влијаат на продолжување на корисниот век на обувките, е прашањето како да ги спасиме. Ако имаме во нејзината кутијаОд купувањето, чевлите ќе се чуваат во добра состојба и заштитени од прашина.

Чевлите имаат тенденција да се искриват. За да се избегне ова, можеме да ги имаме со последниот што доаѓа кога ќе ги купиме, или со употреба на топчиња за весници.

Важноста на врвката за чевли

Употребата на врвка за чевли Не е корисно само да ја олесниме нашата удобност кога ги облекуваме чевлите. Исто така за спречете ги да се деформираат, со ставање и полетување.

Алтернативна употреба за обувки

Ако сакаме да ги задржиме обувките во оптимална состојба, ќе ја избегнуваме неговата употреба два дена по ред. Идеалот е да менувате два пара чевли и да ги користите во текот на деновите од неделата.

Влажност на воздухот

Влагата има ефект на деформација на чевлите. Во сезоната на дождови, на пример, најдобро е да носите чизми. Во претпоставувајќи дека веќе се намокриле чевлите, најдобриот трик е вметнете весник во нив, така што ја апсорбира влагата.

Замена на стапала и капачиња

Кога ќе започнеме забележувајќи дека стапалата и врвовите на нашите чевли се истрошениИдеално, однесете ги до чевлар за да ги замените тие истрошени делови.

 

Извори на слика: Цичаса /


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.