Смокингот

Смокинг

Нема ништо поубаво од тоа да се носи смокинг.
Тоа е тужба на машка ознака Се носи главно на ноќни забави, како што се испорака на медали и / или награди, коктели и разни социјални настани од одредена важност, но не толку важни како свадба, официјален прием или свечена вечера, за тие случаи други одела на етикета ќе го заземат нивното место.

Ако во формална покана ни е речено да носиме црна вратоврска (Црна вратоврска) тогаш од нас се бара да се облечеме пушење

El Смокинг соодветна цена на следниве делови:

 • Јакна: Најчесто црна, но за топли денови може да се прифатат крем бои, па дури и бела боја. Нема опашка како палто или утрински костум и се затвора напред со едно или две копчиња. Емитките се направени од сатен и традиционално се достигнуваат со врв, иако заоблените ревери се чести и прифатливи.
 • Кошула: Тоа е генерално бело и има преден дел работен со табли или папки. Неговиот врат е подготвен да носи црна машна. Може да се носи и со црна свилена машна.
 • Вата сметки: Може да биде плисиран или обичен, секогаш со иста боја како вратоврската и ако се користи појас, елек не треба да се носи
 • Јакна: Може да биде свила, сатен или брокат со заоблено деколте. Елекот и појасот се две многу добри опции.
 • Црни панталони: Мора да биде од ист пол како јакна и да има шевронен од надворешната страна на ногата (сатенски ленти што се протегаат по целата должина на ногата на панталоните)
 • Додатоци: Комплементи на избор:
 1. Медиа изработена од конец или свила, обична црна
 2. Чевли црна, ако е можно во лакирана кожа и со врвки.
 3. Ракавици бела или сива боја.
 4. Грб црна
 5. Шал бело

Протокол за облека


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.