Што да се земе предвид при вработување осигурување на автомобил?

осигурување за автомобил

Автомобил носи многу трошоци, поправки и одржување, патна такса, паркинг, ITV, итн. Едно од нив е осигурување. Како што знаете, во Шпанија сите возила тие мора да имаат осигурување што опфаќа барем задолжителна граѓанска одговорност. Тоа е, можните штети предизвикани на трети лица.

На пазарот постои широк спектар на модели осигурување од трето лице. Како да изберете најпрепорачано осигурување за автомобил? Постојат неколку интересни упатства што треба да ги имате предвид. Препорачливо е да се споредат покриеноста и цените.

Претходно осигурување

Да купите осигурување за автомобил мора да го откажете оној што го имавте претходно, и овој еден месец однапред. Ако не го известите ова однапред, претходното осигурување ќе се обнови автоматски. Е биде доволно да се испрати документ до компанијата по пошта, телеграма, итн.

Покривки според потребите

Кога станува збор за автомобилско осигурување, навистина важно е да ја прилагодите покриеноста на потребите што ги имате. Не станува збор за голема покриеност, туку за ангажирање на потребите и преференциите.

Границите на покриеност

Кои границата на покриеност? На пример, помошта покрај патот може да се ангажира од километар 0 или од одредено растојание. Тоа е исто така пример за надомест на штета за вкупната загуба на возилото. Компаниите ја утврдуваат количината со многу разновидност помеѓу нив.

Пазете се од вишокот делови

Честа е кај компаниите што прават автомобилско осигурување. Колку повеќе делови се дадени, толку повеќе цената на годишната премија се зголемува.

Франшизата

За да заштедите пари на вашата премија за осигурување, постои опција за договорно осигурување со вишок. Неговото работење е како што следува: ако договориме политика со франшиза од 500 евра, во случај на побарување ќе бидеме одговорни за плаќање на првите 500 евра од поправката. Остатокот ќе го изврши осигурителната компанија.

Извори на слика: Гаража за ПОСТАВУВАЕ /


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.