Дали сладоледот дебелее?

Сладоледите

Сладоледите се повеќе од слатки. Благодарение на неговата млечна основа, тие се хранлива храна.

Еден сладолед може да содржи калциум, протеини и витамин Б2, кои обезбедуваат придобивки за фазите на детството и адолесценцијата. Покрај тоа, се препорачува да се вклучи во исхраната како додаток на храна.

Иако можеме да го интегрираме сладоледот во нашата секојдневна исхрана, не се сите предности. Мора да има бидете внимателни со калориите што ги имате, и сметајте ги како и секоја друга храна.

Вкусови, свежина ...

сладолед

Покрај тоа што е вкусна храна, сладоледите нудат свежина и вкус, идеален за топло летно време.

мора избегнувајте сладолед на база на вода, Тие не даваат хранливи материи и нудат само калории и бои, штетни за нашето тело.

Во моментов, тие достигнаа на пазарот некои видови сладолед на сладолед, се смета како светлина.

Список на сладоледи и нивните калории

 1. Полјаците: Класиците се сладоледи, кои може да имаат млеко или не, и обично имаат парчиња овошје. Тие обезбедуваат 70 калории за секои 100 грама што ги консумирате.
 2. Конуси, турбини и сл.: Тие се оние, составени од лажичка сладолед, и основа на колачиња во форма на конус. Овие содржат 300 калории, а оваа бројка се зголемува ако се додадат топки сладолед.
 3. Јогурт: Се сладолед на база на јогурт. Калориите што ги содржи варираат во зависност од додатоците што ќе ги додадете, сепак, има околу 300 калории.
 4. Чоколади: Тие се оние сладоледи што се покриено со чоколадо, со колачиња, или бадеми. Неговата текстура е обично кремаста и има околу 340 калории, по единица.
 5. Сладолед Сендвич: Тие се оние кои имаат сладолед, помеѓу две парчиња пандишпан, или бисквит, тип сендвич. Овие имаат околу 270 калории, по единица.

Препорачливо е да се провери пакувањето на сладоледите и да се земе предвид количината на шеќер што ја имаат, стабилизатори, засладувачи, конзерванси итн.

Извори на слика: ABC de Sevilla / ABC.es


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.