Како да изберете сино костум за младоженец

Како да се облечете за дневна свадба

Денот на свадбата е еден од најважните денови за многу луѓе. Многумина се оние кои претпочитаат да го следат традиционалниот кодекс на облекување наместо да ризикуваат со помодерни, модерни облеки кои многу се разликуваат од вообичаените и традиционалните.

При изборот на костум за младоженец, прво нешто што треба да се земе предвид е бојата што најмногу ни се допаѓа. Во оваа статија ќе се фокусираме на тоа како да избереме син костум за младоженец, една од класичните бои и исто така, во зависност од типот на оделото, можеме да го користиме во повеќе прилики.

Прво нешто: тип на костум

Првото нешто што мора да ни биде јасно при изборот на модел или друг костум за младоженецот е каков тип на костум е најдобар за него. Покрај традиционалниот смокинг и утрински костум, на пазарот може да се најдат три типа одела:

Фото: El Corte Inglés

Класично сечење

Класичниот крој, како што добро опишува неговото име, ни покажува класичен костум, со прави и широки панталони, широк струк и класично рамо.

Редовно сечење

Редовниот крој ни покажува стилизирани панталони, вградена контура на половината, потесни дупчиња за раце од класичниот крој и рамо поблиску до телото.

Тенок фит

Тенкиот крој е за оние кои се занимаваат многу со спорт и немаат ни грам сало, бидејќи на телото му стојат како ракавица.

Овој тип на костум вклучува слаби панталони, тесна контура (дури и повеќе од обичниот модел), тесни дупчиња за раце и ракави и блиско прилепено рамо.

Смокинг

Морнарско сино смокинг

Смокингот е генерално составен од црна јакна (иако може да се најде и во полноќно сина боја), вклучува елек или краставица и класични панталони со ленти од страните. Овој комплет се користи со обична бела кошула со англиска јака и двојни манжетни со манжетни.

Утринско палто

Утринско палто

Доколку не сакате да излезете од традицијата, најпрепознатливиот костим во овој тип на настани е да носите утринско палто. Горниот дел, како да сме користеле смокинг, е црно или полноќно сино сако со задни здолништа заедно со бела кошула со англиски јака и двојни манжетни со манжетни и плисирани панталони.

И сакото, панталоните и кошулата мора да бидат во еднобојни бои, освен вратоврската која може да оди со некаков вид дополнителна декорација. Доколку и ние сакаме да бидеме што е можно пооригинални, утринското палто можеме да го придружиме со топ шешир.

Frac

Иако фракот не е широко користен на свадби, бидејќи е костум резервиран за настани што се случуваат навечер или на затворени места. Овој тип на костими е широко користен на големи општествени настани во Англија, како што се коњските трки во Аскот и на официјални церемонии.

Сини костими за младоженец

Тегет костум за мажи

Ако не сакате да одите наоколу и наоколу за да го најдете синиот костум за младоженец што најмногу одговара на вашите вкусови и кој се чувствува како ракавица, една од најдобрите установи што ги имаме на располагање е El Corte Inglés.

Во El Corte Inglés, имаме само широк спектар на дизајнери, но вклучува и услуга за кроење за да можат да направат какви било прилагодувања за да одговараат на нашето тело.

Ако немате Corte Inglés во вашиот град, можете да изберете продавница специјализирана за костуми (во сите градови, без разлика колку се мали, има повеќе од еден).

Друга интересна опција што треба да се земе предвид е купувањето онлајн се додека веб-страницата ни ги стави на располагање мерењата на сите елементи кои се дел од оделото, како што се панталони, елек и јакна.

Проблемот е што, ако треба да направиме корекција, ќе треба да одиме кај шнајдер и да доплатиме, доплата што не ја плаќаме ако купуваме директно во костум или во шнајдер.

Ако имате пари, посетата на кројач е секогаш најдобрата опција. Ако вашата економија не се карактеризира со тоа што е многу раздвижена, можете да купите онлајн без проблеми, а Amazon е најдобрата платформа за тоа.

Огромното мнозинство од оделата што можеме да ги најдеме на пазарот се изработени од 100% волна, комбинација од волна и полиестер, полиестер и памук, полиестер и вискоза.

Емидио Тучи

Дизајнерот Emidio Tucci (El Corte Inglés) ни нуди широк спектар на црни и сини костуми за младоженец. Дополнително, ги комбинира различните типови одела што ги споменав погоре, нудејќи ни можност за утрински одела со класичен фит дизајн во комплети од 2 или 3 парчиња.

Сите луѓе

Сите Мажи

Производителот на костими Allthemen е специјализиран за изработка на машки костуми со карактеристики на мода, удобност и елеганција. Тие се професионално дизајнирани машки костуми и се со повеќе од прифатлива цена на Амазон.

Хуго Бос

Хуго Бос

По облекувањето на нацистите за време на Втората светска војна, по смртта на нејзиниот основач, компанијата ја насочи својата активност на производство на машки костуми. Hugo Boss ни нуди широк асортиман на сини костуми во најчестите кроеви: класични, фит и витки.

Доколку барате утринско капут на Hugo Boss, работите се многу комплицирани, бидејќи не е посветен на овој вид производи. Сепак, ни нуди широк асортиман на смокинг за секоја пригода.

Мирта

Мирта

Мирто ни нуди широк асортиман на одела од 2 и 3 парчиња изработени од 100% волна со тенок и класичен крој. Исто така, ни нуди дводелен смокинг со затворање на копчиња со сатенска обвивка, рез на грб, врвен ревер и панталони без набран.

Викет Џонс

Викет Џонс

Доколку барате утринско палто за вашата свадба или одело со различни стилови, во Wicket Jones ќе најдете голема разновидност, заедно со голем број додатоци и елеци од секаков вид.

Иако е точно дека не е баш евтин производител, квалитетот што ќе го најдеме во овие производи е далеку од неговите помалку именувани ривали. Нудиме и одела со шипка од 100% волна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.