Симптоми на рак на простата

Рак на простата

Неколку фактори можат да го зголемат ризикот од рак на простата, како што се, на пример, над 60 години, случаи на рак на простата во семејството, особено во потесното семејство. Да се ​​биде црнец, овој вид рак е позастапен кај црната популација. Страдај алкохолизам, јадете диета богата со маснотии и биле изложени на хемикалии, како што се оние што се наоѓаат во бои или кадмиум.

Една од главните симптоми Ракот на простата е тешкотија да се исфрли урината, што излегува побавно од нормалното. Откако човекот ќе заврши, тој подеднакво често покажува неволни протекувања на урина. Пациентот има чувство дека не го испразнува мочниот меур целосно при мокрење и го присилува да се обиде да го стори тоа.

Присуството на крв во урина или сперма може да биде предупредувачки знак за кој е важно да бидете свесни. Други симптоми на рак на простата се болка и непријатност во коските, особено во долниот дел на грбот или карлицата.

И покрај фактот дека населението кое е под најголем ризик да страдаат од рак на простата се состои од мажи постари од 60 години, по 45 години е нормално да се прави годишен преглед за да се утврдат нивоата на простатата. антиген простатичен специфични или ПСА во крвта. Овој тест обично овозможува да се открие рак на простата во рана фаза, дури и пред да се појават првите симптоми.

Ако тестовите покажат високо ниво на PSA во крв, тогаш урологот ќе прибегне кон дигитален ректален преглед за да провери дали простатата е зголемена во големина или има нерамна површина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.