Грижа за вашата брада: најдобри совети

се грижи за брадата

Имањето импозантна, робусна и негувана брада може да изгледа како лесна задача. Без понатамошни компликации, не ви треба ништо повеќе од тоа да растете коса и со тоа сè ќе се реши, но тоа го знаете Не можете да го носите во добра состојба ако знаете како да се грижите за брадата.

Да ја оставите брадата да расте со свое темпо значи дека може да се расплетка и печка, мора да го контролирате овој развој и да се грижите за неговиот добар изглед. За да го направите ова, мора да следите низа чекори што мора да се применуваат секој ден. Без понатамошни компликации, тука можеме детали за некои аспекти тоа нема да биде воопшто поразително.

Како правилно да пораснете брада

Ако сакате здрава коса да изгледа, мора да морате јадете здрава и урамнотежена исхрана. Добрите дози на витамини А, Б, Ц, Е заедно со биотин се секогаш неопходни за косата расте здрава и силна.

Ако е прв пат да ја пуштите брадата, сигурно ќе се чувствувате неодлучни за тоа како да започнете да го правите тоа, можеби тоа ќе започне да биде тешко и со исправен раст. Ако почнете да пилинг на кожата на лицето каде што расте брадата, Ова ќе му помогне да излезе без никакви тешкотии. Консумирајте вода во пропорциите што ви требаат, бидејќи тоа многу добро ќе ја хидрира и вашата кожа и особено косата.

се грижи за брадата

Она што може да го влошите полошо е чешањето што може да го произведе, но тоа има решение или барем малку го смирува тоа чувство. Можеш користете специјални масла за грижа за брадата, овој производ помага да се омекне брадата и ослободува многу од таа непријатност. Еве неколку идеи поексплицитно да расте брада.

Совети за потстрижување на брадата

Имаме бесконечен број машини достапни на пазарот што ќе ни помогнат да ја скратиме или израмниме брадата без тешкотии. Овие електрични бербери се дизајнирани да го намалат нивото на брадата, поправете го и обликувајте го без да го избричите, може да остави должина до 0,4 мм.

Користете ги овие машини ќе помогне да се намали брадата до саканата должина. Обидете се да ја исушите брадата, секогаш ќе биде подобро отколку да го правите тоа кога е влажно, бидејќи ќе ви донесе најдобар резултат.

Со помош на чешел можете исчешлајте ги влакната и исечете ги сите оние кои најмногу се истакнуваат. Помогнете си со ножици за да прецртате некои области како што е делот од мустаќите. Ако сакате да го направите тоа со најдобри услови, во овој напис Можете исто така да ги најдете најдобрите совети за попрецизно потстрижување на брадата.

се грижи за брадата

Како треба да се грижам за тоа?

Ако веќе имате долга брада и се осмелувате максимално да се грижите за неа, ова може да бидат најдобрите совети за да ја покажете здравата коса:

Измијте ја брадата: многумина се охрабруваат да го користат истиот сапун како оној што се користи за главата и знаат дека тоа може да биде голема грешка. Овој вид сапун не дава добри резултати во својот изглед, па дури може да биде и иритирачки кога се користи во таа област на лицето. За тоа Постојат специфични сапуни за чистење.

мора отстранете ги сите честички што можат да го направат валкано со нежна масажа да навлезе во сите нејзини агли. Во момент на плакнење мора да го направите тоа со голема прецизност, бидејќи можните остатоци од сапун можат да ја иритираат кожата. Продолжете да ја исушите брадата добро со мека крпа за да ја отстраните целата нејзина влага.

се грижи за брадата

Користете регенератор: Овој тип на производ е дизајниран за оставете хидрирана и мека брада, бидејќи ја поправа оштетената кутикула. Се нанесува кога брадата е сува, користејќи мал дел и масирајте го со прстите за да изгледа мазно и сјајно. Користењето на регенераторот е како да користите волшебна напивка, спречува разлетување, досадно триење на брадата и кршење на косата поради недостаток на хидратација.

Нанесете масло од брада: овој производ е во ред да ја негува косата максимално, ја хидрира и брадата и кожата. Ова не е само нејзина функција бидејќи, како што рековме тоа ќе го намали чешањето со омекнување на косата. Willе ги храни фоликулите на косата, така што ќе расте здраво.

Мелем: Овој производ ќе се применува за многу подолги бради. Ако имате план надвор од домот, можете да го нанесете овој мелем бидејќи го подобрува вашиот изглед. Се чини дека е подебел и ги хидрира косата и кожата. Неговиот третман помага за подобра фиксација за да можете да ја обликувате брадата.

се грижи за брадата

Како можам да ја поправам брадата?

Постојат неколку начини да се постигне фиксација на брадата. Постојат производи од масло или мелем кои не се многу густи, така што држачот е лесен или среден.

Од друга страна, ако сакаме многу поголема фиксација, можеме да користиме влакна или восоци. Неговата употреба контролира дека влакната можат да бидат пуштени и има производи што даваат мат изглед, така што се чини дека не сте нанеле ниту еден производ.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.