Карактеристики на ориз

Рајс

Дали ги знаете својствата на оризот? Благодарение на неговата прифатлива цена и разноврсност, оризот е најниско жито на планетата..

Достапен во многу форми, бои и големини, оризот е главна храна во милиони диети ширум светот, веројатно и вашата.

Која сорта е поздрава?

Видови ориз

Ова е важно: сите сорти ориз не се подеднакво хранливи. И покрај фактот дека белиот ориз е најпотрошен, според истражувањето, најздрава сорта на ориз е интегралната пченица. Но, зошто е препорачливо да се замени белиот ориз со кафеав ориз? Многу едноставно: затоа што станува збор за цело зрно, додека белиот ориз е рафинирано зрно.

Бидејќи ги одржува сите делови на житото, кафеавиот ориз е оној кој ги обезбедува најважните хранливи состојки: влакна и добар број витамини и минерали. Од своја страна, белиот ориз е лишен од најхранливите делови, што значително ги намалува неговите својства во споредба со целата пченица.

Следствено, кафеавиот ориз е одличен извор на влакна, витамини и други интересни хранливи состојки за правилно функционирање на вашето тело. Ако треба да јадете повеќе цели зрна (една од задачите што чекаат на многу луѓе), кафеавиот ориз е несомнено една од најдобрите опции. На овој начин ќе го намалите ризикот од дијабетес (но внимавајте затоа што злоупотребата на бел ориз има токму спротивен ефект), срцеви заболувања, карцином и дебелина.

Од што се прави оризот?

Сад со бел ориз

Познавањето на составот на оризот ќе ви помогне да разберете кои хранливи материи тој ги обезбедува и во кои количини треба да се сервира.. Следствено, можете да му дадете најдобра можна улога во вашата исхрана и на тој начин да извлечете максимум од својствата на оризот.

Јаглехидрати

Не случајно после јадење ориз секогаш се чувствувате поенергични: оризот е еден од тие енергетска храна. Причината е што оризот главно се состои од јаглехидрати. Од друга страна, за разлика од другите намирници богати со јаглени хидрати, оризот практично не дава маснотии. Сепак, за да не добиете тежина, препорачливо е да се контролираат количините.

Протеини

Треба да се напомене дека јадењето ориз ќе ви помогне и во задачата да ги задоволите вашите дневни потреби за протеини, бидејќи содржи мала количина на оваа важна хранлива материја за организмот.

Како да добиете протеини

Погледнете ја статијата: Протеинска храна. Таму ќе најдете што треба да јадете за да добиете повеќе протеини.

влакна

Каква е состојбата на вашиот цревен транзит? Ако ви требаат работите да се движат поагилно таму долу, кафеавиот ориз е сојузник што треба да се разгледа поради неговата содржина на влакна. 100 грама кафеав ориз ви нудат можност да добиете скоро 2 грама влакна, интересни за транзит, но исто така и за многу други работи, како што е задоволување на апетитот на потрајен начин.

Ако претпочитате бел ориз, добивате и влакна, но во многу помали количини. 100 грама бел ориз не содржи дури половина грам влакна во неговиот состав.

Витамини и минерали

Оризот исто така го прави своето за да ви помогне да ја добиете препорачаната дневна количина на витамини, минерали и антиоксиданти. Оваа храна содржи тиамин, ниацин, витамин Б6, манган, магнезиум, фосфор, железо и цинк. Изненадувачки, кафеавиот ориз го надминува белиот и во овој поглед.

Пазете се од арсен

Кафеав ориз

Досега својствата на оризот, но исто така е неопходно да се споменат и некои недостатоци. Прво, оризот има тенденција да апсорбира повеќе арсен од другите растенија, а исплакувањето не го прави да исчезне. Иако генерално не е проблем, јадењето големи количини на овој тежок метал подолго време се смета за опасно за здравјето.

Еден од придружните ризици е зголемената можност за развој на одредени видови на рак, дијабетес тип 2 и срцеви заболувања. Очигледно, зовривањето со многу вода (што треба да се фрли подоцна) ќе помогне да се елиминира значителна количина на арсен присутен во ориз. Сепак, тоа не помага да се елиминира сè и, покрај тоа, некои витамини и минерали може да исчезнат.

Но, арсенот не е единствената лоша страна на оризот. Исто така, потребно е да се споменат антинутриенти, како што е фитинската киселина. Анти-хранливите материи можат да спречат телото да апсорбира одредени хранливи материи. Во случај на фитинска киселина, тие се железо и цинк. Но, не грижете се, неговите ефекти се практично незабележливи освен ако не консумирате ориз на сите оброци на ден подолг временски период, вклучително и ориз и производи врз основа на него (вклучувајќи оризово млеко и други производи што го интегрираат во неговата формула). )

Во овој поглед, победничката сорта е белиот ориз, бидејќи поголеми количини на арсен и фитинска киселина се пронајдени во целата пченица. Дали треба да бидете загрижени? Зависи Ако јадете разновидна диета и јадете ориз умерено, не мора да се грижите за арсен или антинутриенти во оваа популарна храна.. Што значи да се јаде ориз во умерени количини? Неколку порции неделно не треба да ви создаваат проблеми.

Завршен збор

Белиот ориз не е лош, всушност можете да го вклучите без никаков проблем во вашата здрава исхрана. Но, ако барате калории да бидат придружени со забележителен број на хранливи материи, тогаш треба да се обложите на кафеав ориз. И запомнете да го консумирате умерено за да избегнете претерано калории, како и проблемот со арсен и антинутриенти.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.