Велигденски празници во Шпанија

Света недела Шпанија

Велигденските празници се можност да поминете неколку дена со семејството. Датум на кој многумина го искористуваат потврди ја својата католичка вера. Додека другите прават мала „пауза“ за да се исклучат.

За сите случаи, Шпанија има голем број можности за релаксација или излегување од рутината.

Галиција

Тоа е Галиција е една од најпопуларните дестинации во Шпанија -И на светот- да го посетиме за време на велигденските празници. Тоа е Сантијаго де Компостела. Главен град на автономната заедница е од 1985 година, Културното наследство на човештвото, од УНЕСКО.

Es еден од најпосетуваните христијански центри за аџилак во светот, само зад Ерусалим и Рим. Катедралата на апостол Сантијаго ел градоначалник е предмет на интерес не само религиозен, туку и архитектонски.

Андалузија

Theивата автономна заедница на јужна Шпанија има што да понуди за време на пролетната пауза и деновите за одмор на Велигден. Литургиската традиција на неколку нејзини градови е една од најбогатите на целиот Пиринејски полуостров. Покрај концентрацијата на неколку точки од туристички и културен интерес.

Севилја

Традицијата околу Големата недела на главниот град на Андалузија е една од најинтензивните во цела Иберо-Америка. Толку многу што поворките низ нејзините улици и авенија се сметаат за Меѓународен туристички интерес.

Историскиот центар на Севилја е спектакл сам по себе. Зад италијанската Венеција и Genенова, таа е трета по големина на стариот континент. Класични опери како Бракот на Фигаро y Дон ovanовани од Моцарт, се сместени во овој град.

Света недела Севилја

Малага

Закотвени на бреговите на Медитеранот, Малага е уште еден град со широк и разновиден каталог на точки од културен и религиозен интерес. Основана од Феникијците во XNUMX век п.н.е., што го прави еден од најстарите градови во Европа.

За време на велигденските празници, улиците се исполнети со паради и поворки. Една од највпечатливите е поворката на Страста, што се одвива секој Велики понеделник.

Гренада

Ако станува збор за разновидност, Гранада е една од најинтересните дестинации во Андалузија и Шпанија. Главниот град на хомонимската покраина има во нејзина близина Ски одморалиште Сиера Невада.

Но, за она што навистина се издвојува, тоа е за неговите архитектонски конструкции. На списокот се наоѓаат Алхамбра, Градината Generalенералифе, Црквата на Ел Салвадор и Пуерта де Фајалауза. Светата митрополитска катедрална црква за воплотување на Гранада, е наведена како прв споменик на ренесансата во Шпанија.

Гранада, исто така, нуди неколку извонредни музеи за посета, не само на Велигден, туку и во текот на целата година. Се истакнуваат Научниот парк и Музејот на ликовни уметности од Гранада. Центарот Федерико Гарсија Лорка е исто така со седиште во овој град во Андалузија.

Кастилја и Леон

Во рамките на автономната заедница најголем во Шпанија, Концентрирано е 60% од целото историско-културно наследство на земјата. Тие се неколку средства прогласени од УНЕСКО за културно наследство на човештвото и 1800 година се сметаат за културен интерес. Покрај 400 музеи, повеќе од 500 замоци и најголема разновидност на романска уметност во светот.

Ваљадолид

Од Ваladадолид се за inуби на прв поглед во својот стар град, полн со плоштади, палати, замоци, цркви и паркови. Покрај тоа, обемниот музејски инвентар ја надополнува понудата што им е достапна на посетителите. Се истакнува куќа-музеј на Сервантес, како и Националниот музеј за скулптура и Ориенталниот музеј.

За време на велигденските празници, градот има и важна литургиска традиција. Многумина сметаат дека на неговите улици и авенија е претставена со крајна верност страст Христова.

Саламанка

Друга метропола која го зачувала целиот свој културен и историски багаж непроменет. Стариот град Саламанка (стариот град), беше прогласен за културно наследство на човештвото од УНЕСКО во 1988 година.

За време на градоначалникот на Семана, 16 братства се одговорни за 22 поворки што се случуваат во градот. Највпечатливи се оние од Акт на потекло и Процесија на Светиот погреб.

Велигденски празници во заедницата на Валенсија

Во рамките на териториите окупирани од поранешното Кралство Валенсија, постојат и различни опции за посета за време на слободните денови, кои доаѓаат со градоначалникот на Семана. Во овој регион обележан со близина на Медитеранот, модерноста и традицијата се хомогени измешани.

Валенсија

Во неговиот историски центар - еден од најголемите во земјата - има голем број на амблематски споменици. Помеѓу овие, кулата на Серанос О Пазар на свила, Културно наследство на човештвото од 1996 година.

Во Валенсија има што да се види: од градот на уметностите и науките, Океанограф, биопарк Валенсија, неговите музеи, плажи и многу повеќе.

Бенидорм

Познато како Newујорк на Медитеранот. Задолжител за оние кои доаѓаат во заедницата на Валенсија во потрага по сонце и море. Овој мал крајбрежен град ја носи титулата град со најмногу облакодери по жител во светот и втор по квадратен метар, само зад Големото јаболко.

Бенидорм не е само плажи и високи згради. Забавната понуда вклучува атракции како што е паркот Тера Мистика. Место наменето за уживање на возрасните и децата. Неговиот ролеркостер е само за храбрите.

Castilla Ла Манча

Света недела Куенка

Кастилја ла Манча е полна со традиции во кое било време од годината, а секако и на Велигден.

 • La Света недела во Куенка Добро е познато, со своите поворки низ стариот дел на градот. Се издвојува оној во зори на Велики петок, „Камино дел Калварио“ со традиционалните толпи, (се пренесува од генерација на генерација). Неделата на верска музика на Куенка е признаена како една од најдобрите во Европа.
 • Во Велигден во Толедо ја истакнува тишината, огромната убавина на градот и бројот на братства што ги има. Тоа е случај на Мозарабички витези и дами.
 • Ако одиме Хелин, добро познатите Пасос и Ла ТамборадаТие се мешавина од култура, религија и традиција.
 • En Тобара (Албасете)), син илјадници тапани што звучат во текот на неколку часа.
 • Калзада де Калатрава во Сиудад Реал, секоја година не изненадува со повикот„Игра на лица“, што му оддава чест на томболата на Исус Христос. Забележителни се и братствата на „Армаосите“, со нивните римски и подоцнежни оклопи, сè до XNUMX век.

Извори на слика: Соба 5 / Кадена Сер


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.