Сè што треба да знаете за ховербордите

Сè за ховербордите

Современата мобилност го револуционираше начинот на движење на незамислив начин. Можеме да најдеме електрични уреди способни да ни помогнат да се движиме низ градовите без да користиме сопствено возило или јавен превоз. Благодарение на овој развој можеме да патуваме без да ја загадуваме атмосферата и да придонесуваме за одржлива мобилност. Денес дојдовме да разговараме за ховербордите. Станува збор за електричен гаџет што може да ни помогне да се движиме на две тркала без потреба да го носиме нашиот автомобил за да одиме на околните места.

Во оваа статија ќе зборуваме за тоа што се овие ховерборди, како тие работат и кои главни карактеристики треба да ги имаат. Дали сакате да дознаете повеќе за нив? Продолжете да читате затоа што ќе можете тоа длабоко да го знаете.

Што е ховерборд

различни модели на ховерборди

Не е ништо повеќе и ништо помалку од уред со две тркала што има преносна батерија на полнење и што ни гарантира движење без загадување на атмосферата. Може да се смета за вид на возило исто како електричните велосипеди. Контролирана е од стапалата благодарение на некои сензори што ги има. За да може да сврти и да го смени правецот по волја, Ховербордот има интегриран гиро-систем.

Тие се познати под заедничкото име на електрични скутери со две тркала. Постојат и скутери со две тркала, но со управувачка широка употреба како замена за конвенционален велосипед за сите оние кои не се занимаваат со педалирање. Исто како што скутерите станаа модерни пред една деценија или повеќе, скутерите се наоѓаат во многу делови на светот.

Еден од главните недостатоци е потребата да научиме да ги користиме и добро да управуваме со нашата рамнотежа. И тоа е дека овие уреди се протагонисти на бројни падови што беа главниот тек на многу видеа за хумор низ целиот свет. Неопходно е да можеме добро да ги контролираме сензорите со нозете за да не паѓаме неминовно.

Од друга страна, ги наоѓаме оние луѓе кои ги сакаат овие гаџети кои знаат како да се справат со нив совршено и, како да е електричен скејтборд, прават со нив секакви пируети и се чувствуваат многу пријатно на нив. Овие гаџети се совршен подарок за сите видови луѓе кои треба да патуваат и кои можат да го променат својот животен стил.

Тука можете да најдете ховерборд со многу впечатлива завршница.

Како работат ховербордите

Ховерборд и неговото работење

Ова е можеби најважниот дел, бидејќи има многу луѓе кои ги купуваат без да ја знаат добро нивната работа и на крај го напуштаат како уште една работа. Цените не се навистина високи за нејзино стекнување и денес е лесно да се добие А. ефтин ховерборд, но штета што овие гаџети стануваат нешто привремено и воопшто типично трошење на некоја помодарство или бесмислена каприц.

Кога првпат се качувате во ховерборд, ќе помислиш дека ќе паднеш веднаш. Веројатно е тоа што се случува. Затоа, проверете дали имате некој во близина или некаква поддршка, така што ударот не е премногу силен или можете да го избегнете. Исто така, честопати се смета дека штом ќе се качите и паднете, ќе го скршите. И можеме да го видиме таму со таков прекрасен дизајн, без никакви гребење, со совршен финиш и, се разбира, не боли да се качиме на него и да направиме неред. Сепак, не грижете се затоа што овие гаџети тие доаѓаат веќе подготвени да ги издржат ударите еден од најновите и издржи го целиот процес што вклучува прилагодување кон него и учење за одржување рамнотежа.

Вклучете се за прв пат

карактеристики што треба да ги има ховербордот

Трикот за првпат да се качите на ховербордот е дека мора да го контролираме со лесни допири на стапалото напред и назад. Најмногу е препорачливо да го искачите како да се обидувате да искачите некои скали. Не плашете се од тоа. Одржлив совет е користете го за прв пат во ходникот дома и да можете да ги ставите рацете на wallsидовите и да имате плус безбедност.

Најдобар начин да одите во права линија е да размислите за насоката по која сакате да одите. Во тој момент вашето тело автоматски ќе се наведнува во насоката по која сакате да одите. Ховербордот прима стимул на стапалата и рамнотежата на вашето тело за да знае дека мора да се движи во одредена насока. Нормално е дека првите пати ова чини многу повеќе и на крајот да се откажеме, но тоа е нормално, на крајот да заврши како резултат и да работи навистина добро.

Постојат многу луѓе кои скокаат надолу. Тогаш тие тргнуваат наопаку. За да се симнете од ховерборд, треба да го сторите на ист начин како што се качивте. Тоа е, прво со едната нога, а потоа со другата. Ако се обидеме да скокнеме надолу, ќе имаме голем ризик да паднеме и да го оштетиме уредот.

Какви карактеристики треба да има

Првпат на ховерборд

Кога сакаме да го купиме нашиот ховерборд, мора да се осигураме дека има одредени карактеристики за да гарантираме дека има многу добар квалитет. Првото нешто што треба да го потенцираме е моќност и брзина. Ова зависи целосно од употребата што сакаме да ја дадеме. Ако е за чиста забава, не треба да му даваме премногу значење на уредот да има многу моќ. Меѓутоа, ако го користиме како транспорт, треба да ги видиме оние што имаат поголема брзина. Ги има со максимална брзина од 8 км на час и до 25 км на час.

Друг аспект е автономијата. Двете карактеристики имаат заедничко за видот на употребата што ќе му го дадете. Ако се работи за целосно слободно време, нема да ни треба ховерборд со многу автономија. Сепак, за да се движиме околу него ќе ни треба да има доволно капацитет да помине километри без да остане без батерија. За да се движите наоколу, полесен модел каков што е Не се пронајдени производи унисекс вклучувајќи торба за носење.

Ние мора внимателно да ја разгледаме гаранцијата за да знаеме кога можеме да ја вратиме или да ги покриеме штетите. Најдоброто нешто што треба да направите е да имате најмалку 2 години. Исто така мора да бидете сигурни дека има меѓународен сертификат за безбедност како што се CE и Rohs.

Конечно, погодно е да ги купите оние што имаат Bluetooth за да ги поврзете со мобилниот телефон и да имаат правци, брзина или дури и музика преку вградени звучници.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за ховербордите и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.