Речник за машка козметика (М)

Да научите како правилно да се грижите за себе, ништо подобро отколку да започнете со основите на козметиката. Со овој козметички речник ќе можете подобро да ги познавате главните поими кои се користат во убавината и состојките на вашите производи. Ајде да одиме со буквата 'М'.

Мацерат: Тоа е последната фаза на елаборација на парфем, во која тој е потопен во 96º чист алкохолен концентрат за одреден временски период, што може да биде од една недела до неколку месеци.

Вуд: Мирисно семејство кое обединува супстанции како што се пачули, сандалово дрво, ветивер или кедар.

Маласезија: Квасец што е дел од нормалната флора на кожата на скалпот и, вишок, е поврзан со појава на првут.

Слезово: Од семејството Malvaceae, се користи во козметиката заради смирувачко и антиинфламаторно дејство.

Путер од какао: Поради своите навлажнувачки својства, таа е компонента која широко се користи во кармините и некои емулзии.

Путер од ши: Цврста маст добиена од овошјето од оревче од ши. Има омекнувачки, стимулирачки и вазодилатациони својства, покрај тоа ја храни и штити кожата. Многу е корисно кога кожата е иритирана.

Марина: Мирисна подфамилија која групира ароми од јод или морска вода, синтетички извлечени.

Маскарила: Подготовка на глина, парафин, зеленчук, овошје, гелови или други корисни материи што се нанесуваат на кожата како дел од третманот.

Мазотерапија: Третман на телото преку масажи

Меланин: Тоа е кафеавиот пигмент кој се формира во меланоцитите, со дејство на сончевите зраци.

Меланогенеза: Индиректен процес на пигментација произведен од УВБ зраците на Сонцето.

Мелазма: Дамки со неправилна форма кои се појавуваат на површината на кожата поради прекумерно незаштитено изложување на Сонцето.

Молен: Лента со размачкана хартија со мирис што се користи во демонстрациите за обид на јавноста и професионалците.

Мус: Козметичка форма на производ наменет за хидратација на телото, во кој се прска вазелин за да се добие хидрантна пена.

Мукополисахариди: Неговото име се појавува во многу козметички производи затоа што има интензивно навлажнувачко дејство.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.