Различните видови стапала

чевли-човекКога и да купуваме чевел, мора да имаме предвид дека ги има различни морфолошки типови на стапало, и дека според секоја нога мора да користиме различен вид обувки.  Стилски мажи Тоа ви кажува кои се различните видови стапала за да можете да купите правилна обувка и да не претрпувате негативни последици.

•  Грчката нога, го должи своето име на грчките статуи од класичниот период. Станува збор за стапало каде што вториот прст е најдолг, после палецот логично, додека третиот прст го мери истото, а четвртиот и петтиот прст се помали.
За овие типови стапала треба да се користат чевли што подобро ги распределуваат товарите на предните нозе.
•  Полинезиско или квадратно стапало, е оној забележан на сликите на Гоген. Тоа се оние стапала каде прстите се скоро сите со иста должина и се на иста висина.
И египетското стапало, типично за статуите на фараоните, е оној што има најдолг палец на ногата, а другите прсти, продолжуваат по големина во опаѓачки редослед.
Овој тип на стапало обично е преоптоварен со обувки и затоа се предиспонира за буни (халукс валгус) и метатарзофалангеална артроза (халукс ригидус).

А ти ... Каков тип на стапало имаш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   анонимни dijo

  А ти ... Каков тип на стапало имаш?

  НЕМАМ НОЗЕ