Различните видови брада

видови брада

Помина времето кога мажите мораа да носат а целосно избричено лице да се смета за многу чист и респектабилен.

Растењето брада е во мода. Но, не станува збор за тоа да се чека да порасне. Потребно е внимание и грижа (колку или повеќе како бричење секое утро). Исто така, постои важна разновидност на стилови и начини на носење, кои се разликуваат дури и според физичките карактеристики на секоја личност. Колку видови брада има?

Кој од овие типови брада ве убедува?

 Целосна брада

 Ако сте од оние кои имаат изобилство влакна на лицето, овој стил оди заедно со вас. На почетокот, само треба да дозволите да расте. Приближно г.после шест недели, треба да започнете да го истакнувате со помош на ножици, така што има форма и ред. Запомнете дека не станува збор само за исполнето лице. Исто така се препорачува често ставајте шампон за брада. Balелави или избричени глави мажи многу добро. Може да се користи со или без мустаќи.

брада

Перила

Класичен стил меѓу видовите на брада, со многу варијанти. Во суштина, станува збор за оставање на косата да расте на брадата и нејзино спојување (или не) со мустаќите. Важи за оние кои растат брада на обилен начин, како и за оние кои не прават. На копчето може да се затвори, односно влакната што извираат од брадата се спојуваат на краевите на мустаќите. Тука е и стилот „отворен“.

 Ван Дик

Овој примерок меѓу видовите на Брадата му го должи своето име на холандскиот сликар од XNUMX век Ентони Ван Дик. Тоа е варијанта на стилот Goatee со мустаќи. Областа под усните е оцртана превртена форма на Т., оставајќи ја областа на брадата понаселена. На мустаќите им се даваат заоблени парчиња. За да се одлучите за овој стил, препорачливо е прво да поминете низ целосната брада, а потоа, кога е доволно долго, да ги избричите образите, бакарните, вилиците и пределот на вратот.

Лента

Е варијанта на брада ако мустаќи. Станува збор за одгледување на тенка линија од бурма-изгореници и зацртување на истата на брадата. Остатокот од лицето и вратот мора да остане совршено избричен. Идеално за оние кои немаат премногу густа коса на лицето.

 

Извори на слика: Списание „Нупција“ / Естаргуапас


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.