Разлики помеѓу уберсексуалец и метросексуалец: што е секое?

уберсексуална и метросексуална

Постојат мажи кои сакаат да се чувствуваат добро внатре и надвор. Мажите кои се грижат за себе си поставуваат трендови и затоа создаде хит за убавина за да ги освои сите пола. Уберсексуален маж е оној кој се грижи за неговиот личен имиџ, кој формира начин на живот со карактер. Метросексуалец е оној кој се грижи за својот личен имиџ, но до крајност.

Ние сакаме да ги гледаме овие два стила на мажи, но исто така и лумберсексуален, изгледајќи нешто поразредено, но добро згрижено. Во овој дел сме склони кон оние кои многу се грижат за своето тело и тие се грижат за многу повеќе од само изгледот.

Уберсексуалецот над метросексуалецот

Уберсексуалецот го надминува метросексуалецот, барем така го избираат повеќето жени. Лице со оваа состојба пренесува доверба во себе и го означува сопствениот стил. Тој сака да се преправа дека се грижи за себе, но без претерување. Облечете се безбедно, без импровизација и во повеќето случаи во а Елегантен, иако исто така лежерно.

Уберсексуалец се грижи физички за себе и се занимава со спорт, иако не сака многу да ги обележува своите мускули. Тој сака прецизно да се грижи за неговиот имиџ. Метросексуалец Тој го депилира своето тело, користи креми за нега на кожата и прави маникир, што сите го вклучуваат тоа Нарцисоиден човек изглед на убавина.

уберсексуална и метросексуална

Уберсексуалецот сака да се грижи за себе, но без да привлече толку многу внимание, Тие се многу самоуверени мажи и затоа не сакаат да преправаат сè со претерување. Можеби сте заинтересирани да знаете дека било кој од двата поими тие немаат сексуална наклонетост, бидејќи тие можат да бидат бисексуалци, хомосексуалци или хетеросексуалци.

Значаен чекор од метросексуална до уберсексуална

Станува збор за ubersexual човек кој се грижи за себе, но кој Му пречи на прекумерните украси и ретуширање пред метросексуалецот. Но, бидејќи расте тридневна брада не е синоним за невешт, туку за давање прилично проучена слика.

Тој многу се грижи за чистотата, грижата за своето здравје, да биде галантен и знаејќи дека не може да ја изгуби својата мажественост, затоа станува многу восхитуван од мажи и жени. Под неговата стигма како ubersexual, неговите зборови се опишани како „über“ што е „горе“ и „сексуално“ како концепт на „секс“. Со други зборови, ако сториме сè заедно, ќе наидеме на дефиницијата за „супермен“.

уберсексуална и метросексуална

Метросексуалецот е синоним за човекот кој го дизајнира својот имиџ за да освои сè што сака. Нивната грижа зазема многу лично внимание, но тие се мажи кои сакаат да го прават тоа затоа што тие се чувствуваат добро за себе. Некои дури избираат да одат подалеку и веќе треба да прибегнат кон операција.

Како се развива овој тренд?

Се повеќе мажи одлучуваат да се грижат за себе и да го направат тоа да се појави вашата грижа за убав изглед. Метросексуалецот постигнува успех на прв поглед и ubersexual останува двосмислена поради неговата состојба да биде супер мачо, но без толку многу да ги потенцира неговите детали.

Иако можеме да најдеме мажи кои започнуваат со облекување во мода, тие ќе бидат во склад со нивната негувана коса и со одредено ретуширање на ликот на лицето. Спортот го прави и тој комплемент кој не може да се пропушти и некои како последна алтернатива претпочитаат да прибегнуваат кон скалпелот. Постојат многу мажи кои не се задоволни со нивната анатомија и особено со стомакот. Во последниве години, побарувачката за многу специфична нега е зголемена, вклучително и допири на лицето и липосукција.

уберсексуална и метросексуална

Вашата најголема грижа во двата случаи станува збор за возраст од 40 годиниНивниот најголем страв е напуштање на младоста и тие започнуваат со тоа што сакаат да имаат подобар фигур, освен што сакаат да го промовираат своето здравје. Во врска со следење на моден модел, „уберот“ е во согласност со модатано „метро“ е потрошувач од големи размери, Секогаш ќе биде вашата цел, да се чувствувате многу побезбедни.

Во светот на славните наоѓаме многу мажи со ваков тип на тренд. Постојат многу познати личности кои го дале тој изглед на своето рекламно место и дека можеби тие брендови го создадоа овој стереотип за метросексуален човек.

Без да одиме предалеку, имаме Дејвид Бекам кој започна да ја дава таа слика на елегантен човек, спортист и секогаш со најнова облека и фризури. Во сегашно време можеме да најдеме Кристијано Роналдо со влошен изглед на метросексуалец, каде го следат мажи како Georgeорџ Клуни или Луис Ролан.

И не се само обилните или метросексуалните мажи кои заслепија многу жени, другите претпочитаа многу мачо-мажи, со трансгресивни одлики да биде типичен маж кој се грижел само за тоа што е, со разбушавен. Ние зборуваме за „ретросексуалците“ друг вид на тренд што го одбележа неговиот стил кај мажите познат како Шон Пин, arарвие Бардем или Расел Кроу.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.