Протокол и етикета (III): Смокингот

Нова статија за протокол во машка гардероба. Овој пат е ред на смокинг, На костум да се носи на забави доцна попладне (од 8 часот или така) или во текот на ноќта. Совршена опција за вечерните настани што доаѓаат со доаѓањето на Божиќ. Тоа е фустан за забави, а не фустан за церемонија, иако во другите земји во кои се зборува шпански, овој вид разлика не е направен. Затоа неговата употреба на свадби не е замислена во протоколот, иако новите трендови се обложуваат на тоа. Во Британија е познато како јакна за вечера o Црна вратоврска и во Америка како смокинг o смокинг.

Неговото потекло датира од крајот на XNUMX век, кога Хенри Пул & Ко произведе А. јакна за пушење за принцот од Велс, подоцна Едвард VII, да го облече на неформални забави. На главна облека кои го сочинуваат тужбата се следниве:

 • Јакна: најчеста е црна, но исто така е дозволено темно сина, канелена или бела боја, во зависност од местото и годишното време. Може да биде едноставен или крст, Со кружни ревери со висок отвор, во свила или сјаен сатен. Едноставната јакна ќе има само едно копче и се носи задолжително со појас или елек. Може да се носи отворено или затворено, иако отворената опција се претпочита кога се носи елек. Јакната со двојно гради нема појас или елек.
 • Панталони: Таа мора да биде од иста ткаенина како јакна и иста боја, освен белиот, летниот и полу-фустан смокинг, кој се носи со црни панталони. Има лента од истиот материјал како и реверот на јакната на страна.
 • Кошула: најчесто бланка или со многу светла боја, од ниска јака за машна и двојна манжетна за манжетни.
 • Лептир машна: мора да оди пропорционално на реверите на јакната и ќе биде од ист материјал како овие, обично свила. Главно, тоа ќе биде црно и лак, иако направени се исто така дозволени.
 • Појас: свила или сатен и во иста боја како машна. Ако користите појас, не можете да носите елек.
 • Јакна: се признава исправено и прекрстено Willе има ревери и ќе биде изработен од истиот материјал како јакна и панталони или целосно изработен од свила. Изборот на појас или елек е личен, иако опцијата за елек е понеформална.
 • Чевли: црни врвки и задолжително лакирана кожа или сјајна кожа. Чорапите ќе бидат црни и изработени од конец или свила.

Смокингот признава други додатоци како марамче, што ќе биде бело на конец или памук, или ракавици, во суров или сив велур или кожа.

Белата јакна треба да се носи само во лето или пролет, и генерално на отворен простор.
Смокингот не треба да се носи со вратоврска.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.