Диета со протеини

Диета со протеини

Дали размислувате да следите протеинска диета? Тогаш дојдовте на вистинското место, бидејќи тука ви објаснуваме сè што треба да знаете за овие планови за јадење.

Што е тоа, за што служи, каква храна е дозволена, а која не и кои се недостатоците. Ние се обидуваме да одговориме на овие прашања подолу, за да ви помогнеме да одлучите.

Што е протеинска диета?

Плоча и прибор за јадење

Веројатно сте чуле за диети како Аткинс или Зона диета. Па, обајцата се примери на протеинска диета. Како што сугерира името, главните улоги ги играат протеините. Што се однесува до неговата намена, многу луѓе го усвојуваат затоа што сакаат да ослабат.

Протеините се неопходни во исхраната. Дури и да сакавме, не можевме без нив од многу причини. Факт е. На мажите им требаат најмалку околу 60 грама протеини дневно (повеќе ако вежбате спорт), но протеинските диети одат понатаму, ве покануваме да ја надминете препорачаната дневна количина протеини.

Можете да добиете дополнителен протеин преку месото, но не фокусирајте се само на тоа, наместо тоа Погодно е да се дистрибуира работата за обезбедување протеини помеѓу неколку групи на храна. И, како што знаете, мешунките, оревите, житарките, јајцата, сирењето и морските плодови, исто така, можат да ви обезбедат оваа хранлива материја.

Како да добиете повеќе протеини

Погледнете ја статијата: Протеинска храна. Таму ќе најдете многу опции за храна што ќе ви помогнат да ги зголемите протеините во вашата исхрана, и животински и зеленчук.

Протеински диети и резултати во вашето тело

Мајкл Б. Jordanордан во „Крид“

Нормално, видот на план за храна со кој се справуваме овој пат повлекува намалување на не протеинската храна, бидејќи нема место за секого. На овој начин, ако тие дизајнираат протеинска диета за вас, многу е можно да треба да јадете помалку јаглехидрати, овошје и зеленчук отколку досега. И токму тука лежи клучот, бидејќи сечењето јаглехидрати му помага на телото да користи акумулации на маснотии за гориво. Ова доведува до губење на тежината и зголемување на мускулната маса кога се комбинира со вежбање.

И, дали експертите предупредуваат дека јадењето повеќе протеини не е доволно за да се добие мускул. Исто така ќе мора да јадете урамнотежена исхрана, во која овошјето и зеленчукот не изостануваат, како и да вежбате редовно вежбање, особено вежби за јачина.

Конечно, за најзабележителни резултати, потребно е да се изберат посно месо, кои ги обезбедуваат истите протеини во замена за помалку маснотии. Всушност, грамот за грам, посно црвено месо има малку повеќе заситени масти од белото месо без кожа, но многу помалку кога ќе се спореди со ултра-масното месо. И кога купувате млечни производи, барајте сорти со малку маснотии или без маснотии кои ќе ви помогнат да ги контролирате калориите.

Од каде потекнуваат протеините?

Јајце

Главно од месоЗначи, ако сте вегетаријанец, веган или само се обидувате да јадете што е можно помалку храна од животинско потекло, би било мудро да размислите за друга стратегија за постигнување на целите на вашето тело. Постојат многу други планови што можат да ви помогнат, а кои не вклучуваат месо, или барем не во толку големи количини како диетата при оваа пригода.

Белото месо има помалку маснотии од црвеното месо, како што веќе знаете, но кога пилешкото или мисирката се на менито на вашата протеинска диета, отстранете ја кожата. Вашиот нутриционист скоро сигурно ќе ве посоветува бидејќи овој дел содржи заситени маснотии и, за секоја диета со протеини да биде ефикасна, постои важен услов: намалување на присуството на маснотии.

Силни закоси

Може да вклучите и бело месо и црвено месо. Иако постои тенденција да се мисли дека црвеното месо е лошо, тоа навистина зависи од сечењето. Ако изберете чист рез на црвено месо, можете да го добиете протеинот што го барате без да бидете придружени со премногу маснотии.

А што е со рибите? Рибата е исто така месо и обезбедува протеини, па затоа е важен дел од планот. Покрај тоа, многу риби имаат малку маснотии, а оние кои не се, како што се лососот или туната, продолжуваат да бидат интересни поради нивната содржина на омега 3 масни киселини. Овие здрави масти се корисни за вашето тело, вклучително и за срцето, како добро дека рибата е одлична опција за протеинска диета.

Ајде да видиме сите опции што можат да ви помогнат да добиете дополнителен протеин Што е потребно во протеинска диета:

 • Бело месо
 • Црвено месо
 • Риба
 • Јајца
 • соја
 • Мешунки
 • Млечни производи

Не ги занемарувајте влакната

Спанаќ

Но, бидете внимателни со недостаток на влакна, што, како што знаете, може да ви предизвика многу проблеми (вклучително и запек). Со цел да се реши, треба да бидете сигурни дека вашата протеинска исхрана вклучува доволно зеленчук, што ќе ви обезбеди влакна и други важни супстанции за правилно функционирање на телото. Тоа е случај со јаглехидратите.

Recognizeе препознаете квалитетна диета со протеини, бидејќи не се ослободува целосно од оваа хранлива материја. Цели зрна се секогаш неопходни, но повеќе во овие диети. Бидејќи јадат помалку, важно е да се добри.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.