Простатитис: причини, дијагноза, третман и превенција

Простатитис предизвикува

Простатата е орган што го имаат само мажите. Тоа е мазна површина, која е дел од машкиот репродуктивен систем. Генерално треба да биде со големина на орев, иако оваа големина варира со текот на времето. Кај многу мажи, големината почнува да се зголемува како што стареат од 40 до 50 години. Простатата може да страда од различни нарушувања, вклучително и од проширување. За тоа дојдовме да разговараме денес, за простатитис.

Во оваа статија ние ќе ја третираме оваа болест во длабочина и ќе можете да ги знаете причините, симптомите, третманот и превенцијата. Дали сакате да знаете сè за простатитисот? Прочитајте и дознајте сè.

Причини и симптоми на простатитис

Простатитис

Простатата се наоѓа под мочниот меур и ја опкружува уретралната цевка. Благодарение на хормоните, тој е способен да лачи млечна секреција која се меша со сперматозоидите за време на ејакулацијата. Некои студии откриваат дека тоа е можноe е дел од 10% од семената течност.

Причината за простатитис е разновидна и зависи од патогенот што го предизвикал неговото воспаление. Може и не е бактерија. За да откриете дали вашата простата е отечена, постојат различни симптоми кои можат да ве упатат да дознаете. Овие се:

 • Горење, убод или чувство на убод при мокрење (дизурија).
 • Полиакиурија (честа желба за мокрење).
 • Крв во урината.

Во зависност од тоа дали причината за простатитис е од бактериско потекло или не, постојат различни симптоми. Иако можат да бидат различни, и двајцата споделуваат однесувања како оние споменати погоре.

Кога имате простатитис, можете да имате треска и треска кое било годишно време. Ако е предизвикано од бактерии, може да се доживеат други симптоми како што се:

 • Непријатност во тестисите.
 • Болна ејакулација
 • Чувство на притисок и / или болка во срамниот регион и долниот дел на стомакот.
 • Повлекување и болка во препоните.
 • Еректилна дисфункција.
 • Губење на ливид.

Затоа, ако имате некој од овие симптоми, подобро е да го посетите вашиот лекар што е можно поскоро.

Превенција и видови

Инфекција на простатата

Не можат да се спречат сите видови на простатитис. Како и обично, добра хигиена и ран медицински третман може да спречат бактериите се шират на простатата и предизвикуваат нејзино воспаление.

За да дознаеме повеќе за тоа кои можеме да ги спречиме, а кои не можеме, ќе ги анализираме сите видови на простатитис. Може да се подели во две големи групи во зависност од причината што предизвикала воспаление. Како што веќе рековме претходно, можеме да го поделиме на бактериски и небактериски простатитис.

Бактериски простатитис

Воспалена простата

Првиот е предизвикан од инфекција на бактерија. Оваа болест може да биде и акутна и хронична. И во двата случаи, одредени бактерии влегуваат во простатата и предизвикуваат инфекција. Како одговор на ова, простатата се воспалува и гореспоменатите симптоми почнуваат да страдаат. Акутното започнува брзо, но хроничното трае три месеци или подолго.

Дијагнозата кај акутен простатитис е полесна за препознавање отколку хроничната, бидејќи симптомите се забележуваат побрзо. Третманот што ви се нуди е, генерално, земање антибиотици за да се убијат бактериите кои предизвикуваат инфекција.

Било какви бактерии можат да предизвикаат уринарна инфекција, произведувајќи акутен бактериски простатитис. Иако не е добро познато, некои од сексуално преносливите болести како што се хламидија и гонореја може да предизвикаат простатитис.

Кај мажи постари од 35 години бактериите Escherichia coli Тие можат да предизвикаат вакви видови на болести како и другите бактерии. Оваа болест може да доведе до:

 • Епидидимисот: цевка што ги поврзува тестисите со деферентните вазни низ кои циркулираат сперма и сперма.
 • Уретрата: цевка што води урина надвор од телото преку пенисот.

Акутниот простатитис може да биде предизвикан и од проблеми како што се:

 • Опструкција што го намалува или спречува протокот на урина од мочниот меур.
 • Повреда во областа помеѓу скротумот и анусот (перинеумот).

Со употреба на лекови, тоа обично исчезнува со текот на времето. Ако не се третира добро и се преземат мерки на претпазливост, може да се повтори и да стане хронично.

Абактериски простатитис

Вториот не е инфекција предизвикана од какви било бактерии. Едноставно може да се должи на нарушувања во празнењето на мочниот меур или рефлукс на простата. Постојат некои причини што го предизвикуваат, а тоа се:

 • Постојан рефлукс кој доаѓа од урината и тече кон простатата. Ова предизвикува иритација.
 • Некои хемикалии кои предизвикуваат иритација.
 • Проблеми со мускулите на карличниот под
 • Емоционални фактори кои предизвикуваат стрес.

За лекување на овој тип на простатитис, најдобро е да се контролираат симптомите. Третманот е доста тежок. Ако не се лекува навреме, може да предизвика други проблеми кои влијаат на начинот на живот, како што се уринарни или сексуални.

Дури и ако добиете лекарски преглед, ништо невообичаено не се открива. Сепак, простатата може да биде отечена. За да знаете дали е воспалено или не, препорачливо е да направите анализа на урина. За да ја знаете концентрацијата на бели и црвени крвни клетки, може да ја знаете состојбата на простатата. Важно е да се знае дека утокултурата или културата на простатата не покажуваат присуство на бактерии.

Дијагноза и третмани

Третмани за простатитис

Во неговата дијагноза се прават многу грешки. Понекогаш сексуално пренослива болест се дијагностицира кога имате простатитис.

Во однос на третманите, експертите препорачуваат курс на орални антибиотици за двата типа околу 4-6 недели. Доколку е потребно, тоа ќе го продолжи времето на дозите. Ако пациентот мора да биде хоспитализиран, поефикасно е да се земаат антибиотици преку употреба на серум.

За борба против болката, може да се препишат антиинфламатори како ибупрофен или напроксен. Важно е да не заборавите дека инфекцијата може да не исчезне целосно со употреба на антибиотици. Затоа, подобро е да се спречи.

Да се ​​однесува добро кон него Се препорачува:

 • Уринирајте често и целосно.
 • Земете млаки бањи за да ја ослободите болката.
 • Избегнувајте зачинета храна, алкохол, храна и пијалоци со кофеин или сокови од цитрус.
 • Пијте приближно од 2 до 4 литри вода.

Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за оваа болест и нејзиното лекување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.