Производи за брада

Барба

Производите за брада се последната фаза на влакна на лицето. Пред да одат на избор на најсоодветен стил за обликот на лицето и одржувањето.

Но, да се биде последен не значи дека тие се помалку важни. Всушност, нега на коса на лицето е од суштинско значење за да се добие најдобрата можна верзија на вашата брада.

Шампон за брада

Д-р К брада Кампú

Како и кај косата, брадата собира нечистотија. Значи, за да го одржувате во добра состојба, треба периодично да го миете. Топлата вода можеби не е доволна за враќање на влакната во нивната природна состојба, додека некои нормални шампони можат да бидат ефикасни, но не толку ефикасни како специјално формулирани за бради. Покрај тоа, се смета дека тие можат да имаат некои несакани ефекти, како што се иритација.

Размислете за вклучување на шампон за брада во вашата рутина за хигиена. Нанесете го следејќи ги истите чекори како и при миење на главата. Ставете мала количина на вашите раце и добро масирајте ја на целата површина на брадата. Проверете дали продира и во кожата под неа. Оставете го да делува неколку минути и исплакнете со многу вода.

Регенератор за брада

Булдог шампон за брада и регенератор

Ист случај како и со шампонот. Кога станува збор за климатизација на брадата, добро е да набавите регенератор само за брада. Неговата функција е да ја остави брадата со оптимален изглед (зголемувањето на осветленоста е една од нејзините главни предности) и подготвен за стил без влечење. Како да го користите е како што следува: прво користете шампон за брада. После испирање, на ред е регенераторот. Нанесете, оставете да делува неколку минути и исплакнете повторно.

Можете да купите шампон и балсам одделно или да одите на 2-во-1 шампон за брада и регенератор како оној што го нуди брендот Булдог.

Масло од брада

BFWood масло за брада

Кога станува збор за производи за брада, таа е една од најпопуларните. Аплицирај брашно масло корисно е и за брадата и за кожата. Покрај тоа што спречува косата да стане сува и кршлива (околност што се јавува особено кај сивите бради), вклучително и масло за брада во вашата хигиенска рутина исто така ќе ви помогне одржувајте ја кожата под хидрирана и елиминирајте го досадното чешање.

Навлажнување на кожата е доста важно кога носите брада. И, дали влакната на лицето имаат тенденција да ја оштетат влагата на површината на кожата, што може да ја остави сува, затегната и, во некои случаи, ронлива (како првут на главата, но во брада). За среќа, маслата за брада помагаат да се задржи сето тоа под контрола. Што повеќе, ние мора да додадеме осветленост и добар мирис што тие го даваат.

При примена на овој производ, можете едноставно да го масирате со дланките и врвовите на прстите или да користите чешел за брада за да го дистрибуирате. Во секој случај, потребно е да бидете сигурни дека правилно продира во кожата под брадата, како и дека прави добар контакт со сите влакна, нешто што чешел може да помогне.

За да го извлечете максимумот од маслото од брада, размислете да го користите веднаш по туширањето. Причината е што ова задржува дел од дополнителната влага произведена од водата.

Мелем за брада

Мелем за брада на ГОЛЕМАТА компанија

Целта на мелем за брада тоа е практично идентично со оној на маслата. Служи за одржување на храна и на лицето и на кожата под неа, како и додавање сјај и арома на брадата. Сепак, се потешки, помагаат подобро да се обликува и фиксира брадата.

Благодарение на восоците и путерите, овој производ е одлична идеја за обликување на средни и долги бради. Сепак, сите мажи со брада воопшто можат да имаат корист од нивните квалитети за припитомување и измазнување на непослушните брави и на брадата и на мустаќите.

Чешел за брада

Чешел за брада на Питер

Чешлите за брада работат многу добро кога станува збор за управуваат со бради со тенденција на бранови и сувост. Иако не треба да имате тврдоглава брада за да ја користите оваа алатка. Како и со сите други производи, сите мажи со брада воопшто можат да имаат голема корист од редовното четкање.

El Не се пронајдени производи клуч за обликување на средни и долги бради како и потстрижување на косата и помагаат во ширење на негување производи како масла и мелеми.

После бричење

После бричење од Floïd

Улогата на после бричење е затворете ги порите и спречувајте црвенило и инфекција во оние области каде што жилетот или електричниот тример премногу притиснале на кожата.

Добра идеја е да имате престиж после бричење во арсеналот за хигиена без разлика дали имате целосно бричење или брада и мора редовно да ја сечете. Кога се нанесува, произведува мала сензација. Ако не помине веднаш, можеби ќе треба да го промените вашето после бричење.

Ножици за брада и мустаќи

Ножици за брада и мустаќи од кајеркат

Повеќето производи за брада треба периодично да се обновуваат, додека другите можат да траат цел живот. На Ножици од брада и мустаќи од не'рѓосувачки челик тие ќе ви помогнат да ги нацртате посакуваните линии, да ја одржувате симетријата и да ги намалите тие непослушни влакна. Користете ги со помош на чешел за брада секогаш кога сметате дека е потребно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.