Прилагодено одговара

Прилагодено одговара

Снабдената форма е еден од многуте поими што можете да ги најдете на етикетите кога купувате кошули денес. Додека со редовни и тенки можеме да добиеме прилично добра идеја за тоа што да очекуваме, зборот скроен обично предизвикува некои сомнежи.

Дали вреди да го однесете во соблекувалната или, напротив, дали е подобро да продолжите со обложувалниците на истиот крој што сте го користеле досега? Откријте сè што треба да знаете што да правите следниот пат кога прилагодена кошула ќе ви помине низ патот.. Каков облик има, кои делови од телото ги истакнува, како се разликува од другите исеченици ...

Како што е направено за мерење (или скоро)

Прилагодена кошула

Масимо дути

Како што веќе знаете, скроени средства направени за мерење. Нормално, прилагодената кошула не е иста како и вистинската направена за мерење кошула. Кога кројач интервенира на кошулата, очекувајте совршено вклопување. Сепак, се смета кошулата опишана со натписи скроени на етикетата најблиску што можете да добиете кога буџетот не е доволен за кројач.

Целта на прилагодената форма е да помогне во подобрувањето на машките форми. Многумина мислат дека токму кројот најмногу одговара на машкото торзо, или барем типот на торзото што најдобро одговара на тековните вкусови. Атлетски тип на тело, работен во теретана, во кој рамената, рацете и градите се издвојуваат од останатите.

Како е различно од останатите намалувања?

Наведната кошула

Постоењето на толку многу различни поставки може да се смета како збунувачко или да се погледне на светлата страна. Бидејќи постојат многу начини, шансите да пронајдете кошула што совршено ви одговара, се множат., или барем доволно блиску.

Покрај тоа, учењето да се разликуваат различните кроеви на кошули е многу полесно отколку што може да изгледа. И штом ќе се асимилира, тоа ќе ви помогне да го подобрите вашиот стил, бидејќи можете брзо да го изберете оној кој најдобро одговара на секој изглед и пригода, без да ја гледате етикетата. Треба само да ја разгледате неговата форма.

Па, да ја споредиме прилагодената форма со редовното и со тенокото. Кои детали се одлучувачки за секој да произведе различен ефект врз вашето тело?

Редовно вклопуваат

Редовно прилагодена кошула од Зара

Zara

Облеката со редовно вклопување не ја следи машката силуета, туку се карактеризира со нивно директно сечење. Замислете плоштад. За разлика од останатите, не одговара на кој било дел од телото. Рамената и ракавите се широки. Покрај тоа, има дополнителна ткаенина на градите и половината. Од сите овие причини, тоа е опција да се разгледа ако ви треба удобна кошула што ќе ви овозможи поголема слобода на движење.

Добра идеја е и за тенки и за големи мажи. Тоа им помага на првите да постигнат малку повеќе волумен, додека вторите им овозможуваат да избегнат кошулата да биде премногу близу до телото, без да стигнат до крајната точка на преголемиот пресек. Но, генерално, е пресек кој работи добро на сите типови на машки тела.

Конечно, стилот каде што најдобро се вклопуваат редовните кошули е лежерен. Меѓутоа, ако го напикате во панталоните, создавајќи почиста силуета, тие исто така можат да бидат на висина на поформалниот изглед.

Тенок одговара

Кошула во тенка форма од H&M

H&M

Во тенки фит кошули сè се стеснува: гради, половина, ракави и ракави. Употребата на помалку ткаенини може да се провери и по нејзината должина. Во споредба со редовното вклопување, тие се пократки.

Бидејќи овие типови кошули оставаат помалку простор помеѓу ткаенината и телото, ќе постигнете порамлив ефект ако имате рамен стомак. Позитивниот дел е тоа ви овозможува да добиете перформанси од напорите направени во салата. Иако дозволуваат помала слобода на движење, тие ќе ви бидат од голема помош кога ќе земете предвид дека поводот повикува на изглед со повеќе дефинирана силуета.

Прилагодено одговара

Бела прилагодена кошула

Масимо дути

Прилагодената форма ви нуди средно решение помеѓу редовното и тенокото. Остава малку повеќе простор помеѓу телото и ткаенината од тенкиот, но не толку колку што е редовното. Треба да се напомене дека големината на вашата прилагодена форма може да варира во зависност од производителот.

Неговата форма се стеснува од горе надолу, цртајќи еден вид превртен триаголник. Рамената и ракавите се широки (еднакви или повеќе отколку во редовното вклопување), додека трупецот заострува кон половината. Брзо ќе ги препознаете бидејќи имаат широки рамена и тесен струк.

Како и тенкиот фит, помага да се формира почиста силуета, поради што Willе ви биде сојузник кога ќе ви треба изгледот за да проектирате поголема формалност. Но, за разлика од оваа, која помага да се нагласи висината, прилагодената форма прави повеќе да се истакне полнотата на телото.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.