Придобивки од јаже за скокање

Придобивки од јаже за скокање

Сигурно сте виделе многу луѓе во вашата теретана кои, за време на фазата на дефинирање на мускулите, по рутината на тежината скокаат на јаже. Скокањето јаже не е нешто што се правело само во училишниот двор, но има големи здравствени придобивки. Меѓу оние главни придобивки што ги гледаме е губењето тежина и обезбедувањето тонирање на мускулите.

Во оваа статија ќе се фокусираме на објаснување кои се главните придобивки од скокање на јаже и кои се недостатоците.

Предности на скокање на јаже за подобрување на дефиницијата на мускулите

Јаже за скокање

Кога влегуваме во фаза на дефинирање на мускулите, нашата главна цел е губење на маснотии. За време на оваа фаза на дефинирање, ние треба да го одржуваме калориски дефицит кој помага да се промовира губење на маснотииа, пак, мора да гарантираме одржување на мускулната маса. За да го направите ова, треба да воспоставиме одржлив дневен енергетски дефицит со текот на времето, кој ни помага да губиме масти постепено.

Тренингот со тегови е сè уште фундаментален, како и во фазата на зголемување на мускулите. Тоа е причината што му даваме на нашето тело да може да ја одржува мускулната маса додека сме во енергетски дефицит. Скокањето јаже може да има некои придобивки како што е согорувањето на дополнителни калории за време на тренинг сесија. Тоа е многу интересна и позитивна вежба за здравјето на нашето срце која фаворизира отпорност на нашите мускули, отпорност на кардиоваскуларни и респираторни.

Постојат некои луѓе, особено почетници, кои исто така Тие добиваат одредено тонирање на мускулите со редовно вежбање на оваа вежба. Една од главните придобивки на скокањето јаже е тоа што работи истовремено на сите мускули на телото. Во горниот дел од телото имаме движење на ротација на јажето кое бара напор и од рацете, од рамената и од пекторалите.

Од друга страна, во долниот дел од телото мора постојано да скокаме повеќе или помалку долго време и се воспоставува мускулна контракција. При овие повторувања, телињата работат за да гарантираат добро амортизација секогаш кога врвот на ногата ќе удри во земјата. Мускулите стабилно се стабилизираат и може да добијат одреден мускулен тонус се губи маснотијата.

Што се однесува до абдоминалниот дел, сметаме дека треба да донесеме добра позиција за да можеме да одржуваме рамнотежа за време на вежбањето на оваа вежба. Така малку по малку ќе можете да ги обликувате стомачните мускули, а притоа да го намалите дијаметарот на половината.

Агилност и издржливост

Скокни јажето

Тоа не е корисно само за оние луѓе кои се во фаза на губење на маснотии, туку и за оние кои сакаат да ги зголемат своите спортски перформанси. И, тоа е дека јажето е една од додатоците за фитнес што помага да согорувате повеќе калории по единица време.Тоа е активност со голем интензитет во која телото треба да искористи голема количина на резерви на енергија за да го спроведе.

Континуираната вежба дава добри придобивки од јажето во однос на целулитот. Бидејќи континуирано скокаме исправено, мускулните ткива се подложени на еден вид масажа што ја промовира циркулацијата на крвта и спречува појава на проблеми со проширени вени и вени.

Скокање на јаже може да ги потроши истите калории како и еден час трчање со средна брзина. Тоа е, за лице со 60 килограми, може да согори приближно 700 калории за еден час.

Да се ​​добие агилност е исто така една од придобивките на скокањето на јаже. И, тоа е дека на почетокот не е така лесно да се биде во можност да ги координирате рацете, нозете и да скокате, пак, во вистинскиот момент. Со текот на времето и подобрувањето во пракса, можете да ја направите оваа вежба со одличен квалитет, со што ќе ја подобрите вашата агилност. Вие исто така работите на освестување на телото за да можете да ја зголемите флуидноста и синхронизацијата на вашите движења.

Колку повеќе искуство имате во овие видови на вежби, толку повеќе можете да го подобрите вашето држење и рамнотежа.

Совети за да ги добиете сите придобивки од скокањето јаже

Сите придобивки од скокање на јаже

Не е доволно да се фати јажето и да скокне како луд. Потребно е добро да се изврши техниката за да се оптимизираат резултатите. Следно, ќе наведеме серија совети за да можеме да ги добиеме сите придобивки од скокањето јаже и да избегнеме можни повреди:

 • Должината на јажето мора да биде соодветна. За да откриеме дали ова јаже е она што се прилагодува на вашата висина, ќе ставиме една нога во средината на јажето. Зафатите треба да достигнат висина до рамото. На овој начин се осигураме дека должината на јажето е доволна за нашата висина.
 • Ние мора да се поставиме во добро држење на телото. Тоа е, карлицата треба да биде цврста, а нозете малку свиткани над зглобот на нозете. На овој начин, го избегнуваме ефективното продолжување на колената.
 • Единствените задолжени за движење на жиците се зглобовите. Не треба да правиме движења со рацете. Onlyе го пренасочиме само движењето и преоптоваруваме мускулите.
 • Треба да се даде приоритет на мали скокови пред големи скокови. Така гарантираме дека ќе можеме да ја изведуваме оваа вежба подолго за поголемо согорување на калории. Со поголеми торби порано се заморувате и можете да изгубите рамнотежа.
 • За да додадеме тешкотии при вежбање, можеме да земеме јажиња за скокање кои имаат потешки зафати или пондерирани скокачки зглобови.

Некои од недостатоците на овој вид на вежба е тоа што има силно влијание кога станува збор за влијание врз нашите зглобови. Ова на крајот може да предизвика да го повредиме дел од нозете, особено колената или колковите. Неопходно е да се стават чевли што можат да го апсорбираат влијанието.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за различните придобивки од скокањето јаже.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.