придобивки од прекинување на пушењето

Дон Дрејпер, од серијата „Луди луѓе“, пуши

Познавањето на неверојатните придобивки од откажувањето од пушењето може да ви помогне да одлучите дали да го сторите тоа треба да се збогуваш од цигарите засекогаш, но треба малку потиснување.

Постојат многу причини што прават напор да се откажете од пушењето вреден. Ајде да видиме кои се тие.

Големите придобивки од откажувањето од пушењето за вашето здравје

Пепелник со отпушоци од цигари

Дали сте подготвени да се откажете од пушењето? Ако одговорот е да, следната одлука што мора да ја донесете е дали да го направите тоа сами или со медицинска помош. Обложувајте се на методот кој најдобро одговара за вас и не се откажувајте ако не го добиете на првиот обид. И, е тоа што едни го постигнуваат прв пат, додека на други им требаат повеќе обиди.

Откажувањето не е лесно. Всушност, повеќето луѓе кои престанале да пушат се согласуваат дека тоа е една од најтешките работи што ги направиле досега. Причината е дека откажувањето од пушење бара да се откажеш од нешто што е дел од твојата дневна рутина. Честопати, палењето цигара е првата активност во денот. Исто така, пушењето честопати ги прави луѓето да се чувствуваат подобро кога се под стрес или вознемиреност. И покрај сето ова, никогаш не смеете да заборавите дека лекувате зависност, особено за време на процесот на откажување.

Многу жртви што се прават во животот немаат награда, но онаа што нè засега овој пат не е една од нив. Откажувањето од пушење има многу придобивки, дури и ако сте пушеле поголем дел од животот. Некои од придобивките се забележуваат за неколку дена, додека други може да траат со недели. Бидете трпеливи, бидејќи откако ќе се откажете од пушењето, можете да бидете сигурни дека сте на вистинскиот пат.

Човечки респираторен систем

Зајакнување на срцето и белите дробови

Срцето и белите дробови губат сила поради тутунот. За среќа, крвта почнува подобро да циркулира низ телото кога индивидуа престанува да пуши. Ова е важно, бидејќи адекватната циркулација на крвта е неопходна за враќање на нормалната функција на овие органи, како и за намалување на ризикот од срцев удар.

Превенција на болести

Кога станува збор за имунолошкиот систем, исто толку е важно да се здобијат со добри навики, како и да се запрат лошите.. Редовно вежбање и јадење доволно овошје и зеленчук ќе биде покорисно за вашата одбрана ако е придружено со откажување од пушење и умерено консумирање алкохол.

Една од најважните придобивки од откажувањето од пушењето е намален ризик од развој на разни видови на рак, вклучувајќи ги белите дробови и хранопроводот. Конечно, исто така, ќе бидете помалку ранливи на инфекции.

Подобра физичка состојба

Ако одлучите да живеете без тутун, вашиот респираторен систем ќе биде еден од најголемите корисници. Yourе се произведе зголемување на кислородот во вашето тело, што ќе ви овозможи да го подигнете нивото на енергија и, генерално, да уживате во подобра физичка состојба.

Збогум на тутунот ќе ви помогне да ја подобрите физичката состојба и, како последица на оваа ревитализација, ќе добиете подобри резултати на тренинзите.

Чад од цигари

Вие исто така го заштитувате здравјето на другите

Откажувањето од пушење не ви носи корист само. Исто така е добро за здравјето на луѓето околу вас.

Подобар мирис

Повеќето несакани ефекти од пушењето се едвај забележливи за другите. Оние што другите можат да ги забележат на прв поглед се помалку, но се јавуваат во клучна точка на сликата: устата. Тутунот е штетен на хигиената на устата, предизвикува лош здив и пожолтување на забите. Добрата хигиенска рутина, со три или повеќе четки на ден, може да го ублажи проблемот, но тоа не е доволно. Ако сакате вашата уста повторно да остави одличен прв впечаток, мора да го искоцкате проблемот во пупката.

Освен здивот, Исто така, ќе го подобрите мирисот на облеката, како и мирисот на вашиот дом и вашиот автомобил.

Храната има подобар вкус

Се смета дека пушачите имаат помалку активни сетила за вкус и мирис отколку непушачите. За среќа, штетата што тутунот ја предизвикува во устата и носот е реверзибилна. Набргу, нервите имаат тенденција да се деблокираат и да се вратат во нормала, со што храната станува подобар за вас.

Од друга страна, откажувањето од пушење го зголемува ризикот од дебелеење. Значи осигурете се дека јадете здрава исхрана и да бидете активни. Конечно, препорачливо е да се избегнува алкохол или да се пие помалку, бидејќи тоа може да го отежне откажувањето од тутун.

Капа од хомбург

Помалку брчки

Пушењето ги забрзува ефектите од стареењето. За кожата тоа значи повеќе и подлабоки брчки низ целото лице, особено околу устата. Следствено, откажувањето од пушењето е добра одлука за кожата на вашето тело и вашето лице.

Продолжена рака
Поврзана статија:
Слоеви на кожата

Подобар сексуален живот

Според истражувањето, машките пушачи имаат поголема веројатност да страдаат од еректилна дисфункција отколку непушачите. Очигледно, вината би била влошување на циркулацијата на крвта, но не е исклучено тоа да се должи на хормоналната промена произведена од тутунот.

Во секој случај, ако причината е тутун, запирање на пушењето помага сексуалната функција да се врати во нормала.

Заштедувате пари

Во споредба со здравјето, парите тешко се важни. Сепак, заштеда на пари од откажување од пушење е придобивка што исто така вреди да се размисли.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.