Предности на одење

Човек што шета низ полето

И покрај неговата едноставност, одењето може да биде одличен тренинг за вас. Придобивките од одење минуваат низ телото од глава до пети, оставајќи повеќе тонирани нозе и порамномерен ум.

Откријте ги сите придобивки од одењето, како и правилен начин за вежбање на оваа вежба за да извлечете повеќе од вашите прошетки.

Предности на одење

Сендеро

За да започнете, главната предност на одење е тоа што тоа е многу лесен вид вежба. Треба да ставите само едната нога пред другата. Комплицираните тренинзи се во ред, но понекогаш имате желба да влезете во форма преку нешто поедноставно.

За разлика од другите вежби, може да одиш каде било (или скоро) . Следствено, можете да го практикувате и во градот и во земјата и без никаков трошок.

Одење во рамни области има мало влијание врз зглобовите. Поради ова, тоа е добра опција за почетници или луѓе кои се во фаза на рехабилитација, на пример по повреда.

Конечно, нема потреба од никаква специјална опрема. Сепак, препорачливо е да користите креми за сончање и удобни и отпорни обувки. Исто така, од суштинско значење е да носите шише вода за да останете добро хидрирани за време на прошетката.

Зошто е добро да се оди?

Орган на срцето

Пешачењето е аеробна вежба, затоа ќе ви помогне да бидете подобри. Бидејќи ви помага да поминувате повеќе време на отворено, одењето е исто така одлично за вашиот ум. Да ги видиме придобивките од одење:

Одење на редовна прошетка ги зајакнува срцето и коските. Исто така, го намалува ризикот од развој на голем број болести, вклучувајќи дијабетес, висок крвен притисок и холестерол.

Телото се зајакнува со одење. Willе забележите зголемување на издржливоста, силата и флексибилноста. Ако треба да изгубите тежина, вежбањето на оваа вежба е исто така паметна стратегија. И, како и сè што вклучува движење, тоа ќе ви помогне да согорувате маснотии.

Поврзана статија:
Вежби за слабеење

Ако се чувствувате многу под стрес или имате проблем да заспиете ноќе, одењето може да ви помогне. Причината е тоа подобро расположение и порамномерен ум се вклучени меѓу ефектите што оваа вежба ги има врз телото.

Придобивките од одење се многу интересни, затоа, во најмала рака, вреди да се размислува почесто одење. Запомнете сè што ви недостасува следниот пат кога ќе отидете во гаражата за да го набавите вашиот автомобил, и тоа може да го промени вашиот ум.

Кои делови од телото се работат?

Силни нозе

Резултатите од одење се особено забележливи во долните екстремитети. Пешачењето е одлична вежба за работа на глуте, квадри, тетиви и телиња.

Како резултат на тоа, редовно вежбање на оваа вежба ќе ви овозможи да добиете повеќе тонирани и посилни нозе.

Качување по скали, уште една одлична вежба за вашите нозе

Погледнете ја статијата: Предности на обука со качување по скали. Качувањето по скали е уште една одлична вежба за да изгледате попривлечно во шорцеви.

Како да тренирате со одење

Маичка за обука на Најк

Ако сакате да пешачите како дел од обуката, од суштинско значење е да бидете доследни. Идеалот е да пешачите секој ден во неделата, или барем повеќето од нив, 30 минути или повеќе. Завршете го времетраењето и интензитетот засновано на вашето ниво на фитнес.

Кога станува збор за темпото, за пешачењето да се смета за кардиоваскуларно вежбање, обична прошетка не е доволна. Мора да го зголемите пулсот за да потрошите калории и да уживате во нивните придобивки. Тоа значи потребно е да се оди брзо и со брзо темпо.

Како резултат на тоа, на крајот од обуката треба да се најдете практично истоштени и натопени како и со други вежби. Запомнете да започнете со одење полека додека мускулите не се загреат и малку се истегнете на крајот од тренингот.

Дали одењето е премногу лесно, дури и со брзо темпо? Потоа, дојде време да се зголемат тешкотиите, времетраењето и интензитетот на вашите прошетки. За да го направите ова, можете да спроведете различни стратегии, од побрзо одење до одење по угорница, преку стариот трик за издолжување на времетраењето на обуката. Или сите горенаведени одеднаш, што и да е потребно за да му дадете на вашето тело можност да расте и да напредува.

Зголемете ја вашата издржливост

Погледнете ја статијата: Вежби за отпор. Таму ќе најдете како да ја зголемите вашата отпорност со одење и со други вежби, и кардиоваскуларни и сила.

Слушање музика, шетање со други луѓе и наизменични прошетки со други кардиоваскуларни вежби, како што се трчање или возење велосипед, ќе спречи да ви здосади. Следете го вашиот напредок (размислете да инвестирате во А. Не се пронајдени производи) е друга од трикови кои честопати не успеваат да ја зголемат мотивацијата.

Пешачењето е одлична вежба, но ако сакате да го развиете својот целосен физички потенцијал, вашиот тренинг мора да комбинира кардио и тренинг со сила. Па оди, но не заборавајте да одите во теретана и да кревате тегови.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.