Предности на одење

Предности на одење на отворено

Нешто едноставно како одење може да има огромни здравствени придобивки. Постојат многу луѓе кои се во процес на губење на маснотии кои го потцениле чинот на одење. Кога зборуваме за одење зборуваме за дури и прошетка со нормално темпо. Има повеќе здравствени придобивки отколку што можете да замислите. Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ги споменеме различните придобивки што ги имате од одење.

Ако сакате да го знаете придобивки од одење, продолжете да го читате овој пост.

Одење за слабеење

Предности на одење

Кога се соочуваме со фаза на губење на маснотии, треба да дадеме приоритет генерирање на енергетски дефицит во нашиот ден за ден. Збирот на калории што ги внесуваме преку храната мора да биде помал од енергијата што ја трошиме со нашата физичка активност и нашиот базален метаболизам. За ова, постојат алатки како што се диета со малку калории и придружни физички вежби. Кога зборуваме за физички вежби не се однесуваме на вежби со тегови и кардиоваскуларни вежби. Сепак, одењето не спаѓа во ниту една од тие две категории.

Кога се повикуваме на термин познат како ЗБОРНИ, се повикуваме на физичка активност што не е поврзана со вежбање. Тоа е, на наша дневна основа, одиме до продавницата за да купиме, да се качуваме по скали, да го шетаме кучето итн. Овие активности помагаат и во согорувањето на маснотиите бидејќи со текот на времето генерираат трошење на калории. Ако успееме да го зголемиме овој УДЕВ, можеме да генерираме поголема потрошувачка на енергија во нашата секојдневна рутина без потреба од физичка активност како кардиоваскуларни вежби (трчање, џогирање, елипсовидна, возење велосипед, итн.)

Не само што можеме да ја зголемиме потрошувачката на енергија со одење, туку имаме и корист од бројни предности.

Предности на одење

Одиме

Oneе ги анализираме една по една придобивките што ни ги дава одењето.

Го намалува ризикот да бидете хипертензивна личност

Постојат луѓе кои страдаат од крвен притисок над нормалното ниво и, ако чекориме често, тоа може да ни помогне да ги намалиме овие вредности на крвниот притисок.

Произведува поволни ефекти врз холестеролот

Ако одиме стабилно ден за ден, тоа ќе ни помогне исто така ги намалуваат нивоата на ЛДЛ холестерол (исто така наречен лош холестерол) со тоа што ќе ви помогне да ја намалите телесната тежина и стресот.

Помага во спречување на појава на дијабетес

Оние луѓе кои јадат големи количини шеќер секој ден и не прават никаква физичка активност, најверојатно страдаат од дијабетес. Затоа, редовна прошетка до која вашето тело може побрзо да ги обработува хемиските супстанции во вашето тело и така да изгледа дека сте од оваа болест.

Го подобрува сексуалниот живот

Иако се чини дека нема никаква врска, сексот и вежбањето одат рака под рака. Постојат неколку студии на жени помеѓу 45 и 55 години кои вежбаат повеќе вежби, кои вклучуваат дневни прошетки, тие пријавиле дека имаат поголема сексуална желба и поголемо задоволство.

Зголемете ги нивоата на витамин Д.

Како што знаеме, витаминот Д може да се инкорпорира преку изложување на сонце. Ако одиме на прошетка во текот на денот, можеме да имаме корист од ова изложување на сонце. Се сеќаваме дека витаминот Д игра фундаментална улога во многу аспекти на здравјето на коските и имунолошкиот систем. Да не заборавиме дека е потребно да се заштитите од сончевите зраци за кожата да не биде оштетена. Сепак, краткорочното дневно изложување обично е доволно за да се произведе витамин Д што го бараат нашите тела.

Ние, исто така, заклучуваме витамин Д од храната.

Помага при слабеење

Подобрено здравје при одење

Ако одиме дури 40-45 минути со едно движење Може да започнеме со согорување на маснотии 20-25 минути по започнувањето на прошетката. Одење со умерено темпо не само што ни помага да согоруваме зачувани маснотии, туку исто така ни помага да изградиме мускули што служат за зголемување на метаболизмот.

Зголемувањето на базалниот метаболизам е корисно за да се генерира поголема потрошувачка на енергија за едноставниот факт да остане жив. Ако имаме поголема потрошувачка на енергија во мирување, не мора да генерираме толку изразено намалување на калориите во нашата исхрана.

Избегнувајте дебелеење и наслаги на целулит

Ова се некои од проблемите што повеќето го напаѓаат денешното општество. Ивееме во глобална пандемија на дебелина и повеќето жени по одредена возраст имаат наслаги на целулит поврзани со акумулација на течности и маснотии. Ако одиме напорно и кратко неколку пати на ден, можеме да го имаме истиот ефект како сесијата за аеробна отпорност. Покрај тоа, помага во одржување на телесната тежина и го балансира метаболизмот.

Придонесува за земање помалку лекови

Со само пешачење половина час на ден, има многу луѓе кои страдаат од депресија и успеале да го подобрат своето расположение. Додека пешачите можете намалете ги негативните мисли, прередете ги вашите идеи, организирајте го вашиот ден за ден, намалете го гневот и напнатоста и, според тоа, ментален замор. Постојат студии кои покажаа дека оваа вежба ги фаворизира резултатите од антидепресивните лекови.

Ја подобрува циркулацијата

Меѓу придобивките од одење имаме подобрување на циркулацијата на нашите екстремитети, особено на долните. Така спречуваме појава на проширени вени и ги одржуваме сите органи на нашето тело во добра состојба со добар проток на крв.

Тонизира нозете, глутевите и стомачните мускули

Пешачењето може да помогне во обликувањето на нозете со давање на подобра дефиниција на телињата, потколениците, четворките и подигнувањето на глутото. Ако, исто така, обрнеме внимание на положбата додека одиме на прошетка, можеме да ги тонираме и стомачните мускули.

Пешачењето е добро за здравјето на коските

Ако одиме секојдневно ќе ги стимулираме и зајакнуваме нашите коски, така ќе ја зголемиме густината на коските.

Борба против рак на дојка

Студиите покажуваат дека редовните прошетки кај жени со дијагностициран карцином на дојка тие имаат 45% поголема веројатност да преживеат отколку оние кои се неактивни.

Го намалува ризикот од развој на рак на дебелото црево

Ова е докажано бидејќи прошетките помагаат да се забрза варењето на храната. Ова или спречува да се акумулира храна што исто така не се вари и дека столицата не произведува воспаление.

Го зајакнува срцето

Со поголемо испумпување на крв можеме намалување на срцеви заболувања и мозочен удар до 27%.

Се надевам дека овие совети ви помогнаа подобро да ги разберете придобивките од одење.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)