Предности на краставицата

Предности на краставицата

Откријте како оваа вкусна храна може да содржи важни придобивки за нашето здравје. Краставицата широко се консумира од Мексиканците, но оттогаш се наоѓа и во многу земји дава и го подобрува вкусот во многу салати што го прави освежувачко јадење со голема вредност на хранливи материи.

Овошје или зеленчук? Несомнено е овошје, бидејќи содржи семе внатре, е составено од пулпа и е завиткано во неговата кора. Иако од друга страна се чини зеленчук бидејќи се консумира во салати, во некои главни јадења или како придружник на многу јадења, може да се даде таа категорија, но на пример не се конзумира во десерти. Припаѓа на семејството на краставици и е поврзано со тиквички, тиква, лубеница и диња.

Хранливи вредности на краставицата

Следно, детално ги објаснуваме хранливите вредности за секои 100 g од оваа храна:

Калории: 15 kcal

Протеини: 0,70 g

Јаглехидрати: 1,9 грама

Масти: 0,20 грама

Шеќери: 2,5 грама

влакна: 0,5 грама

Вода: 95 грама

Витамин А: 105 милиграми

Витамин Б.: 7 милиграми

Фолна киселина: 19,40 микрограми

Calcio: 18,45 милиграми

магнезиум: 7,30 милиграми

Витамин Ц: 2,8 милиграми

Калиум: 140 милиграми

Фосфор: 11 милиграми

Железо: 0.20 милиграми

цинк: 0,14 милиграми

Предности на краставицата

Предности на краставицата

Многу навлажнувачки за нашето тело и одлично за слабеење

Содржи 90% вода, па затоа станува а идеално надополнување за нашата дневна хидратацијаисто така помага да се елиминираат токсините дека на нашето тело повеќе не му треба растворете ги камењата во бубрезите. Тоа е многу освежувачка храна бидејќи помага во негувањето на нашите клетки.

Одлично за слабеење

Таа е идеална за следење на диета за слабеење, благодарение на нејзината голема содржина на вода и многу мал внес на калории. Покрај тоа, тоа ќе го фаворизира варењето на храната, бидејќи е богато со растителни влакна и помага да се подобри PH на желудникот.

Борба против замор и стрес

Ова овошје е богато со витамин Б, овој додаток е важно за добра функција на надбубрежните жлезди, го релаксира нервниот систем и ја ублажува вознемиреноста, што го прави витамин „антистрес“. Ако ја комбинирате краставицата во смути со сок од јаболко или лимон, тоа ќе биде одлично засилување во борбата против заморот, исто така е добар сојузник за тие денови на мамурлак.

Добродетел на многу болести

Неговиот придонес во силициум помага да се зајакнат зглобовите и сврзните ткива. Неговиот придонес на витамини и минерали Тоа ќе помогне да се елиминира болката предизвикана од гихт и артритис, како и да се намали уричната киселина.

Предности на краставицата

Го штити срцето и е добро за мозокот

Неговиот придонес во калиум помага во регулирање на крвниот притисок и ги регулира клеточните функции. Содржи флавонол, антивоспалителен антиоксиданс кој ја фаворизира врската помеѓу невроните, па затоа се грижи за нашиот мозок.

Антиоксиданс и анти-стареењето

Содржи витамин Ц, одличен сојузник против стареење. Овој витамин е концентриран во неговата кора и неговиот придонес содржи 12% од препорачаната дневна количина. Неговата голема антиоксидантна моќ ќе помогне во подобрување на циркулацијата на крвта и подобрување на изгледот на ноктите, очите и косата. Од кога е голем сојузник на убавината го забавува стареењето на кожата и клетките.

Предности како козметика

Сигурно се сеќавате на сликата на некој што лежи со неколку парчиња краставица над очите и има корист Вонредно да се издишат досадните кеси под очите. Ставете ги парчињата над очите 20 минути и направете го тоа два до три пати неделно. Тоа ќе ви помогне да видите повеќе одморени очи без подпухнатост.

Како козметика има својства како што се витамини А, Е и Ц, вода, природни масла и целулоза многу корисно за хидрирање, смирување, тонирање и зацврстување на кожата. Со ова можете да подготвите домашни маски како оваа: измешајте 1 целосна краставица со сок од лимон. Раширете го над лицето, освен очите и устата. Оставете да делува 15 минути и исплакнете со ладна вода. Тој е одличен тонер за кожа и помага во спречување на брчки.

Предности на краставицата

Ако сте имале незгода со сонцето и тоа предизвикало изгореници на кожата, краставицата е вашето решение за смирување на областа. Можете да скршите краставица и да додадете алое вера. Оваа мешавина поставена на погодената кожа 15 минути ќе ве натера да забележите големо подобрување на вашата кожа.

За вашата коса е исто така одличен сојузник бидејќи помага да се храни и хидрира, покрај тоа што обезбедува одличен сјај во неговата завршница. Неговата содржина на силициум и сулфур е корисна за да помогне во растот на косата и витамините А, Б и Ц. Тие помагаат да се зајакне коренот, па косата ќе расте посилна и подебела. Може да направите маска составена од краставица, четвртина чаша маслиново масло и јајце. Мора добро да го победите и да го нанесете на влажна коса. Масирајте ја косата со рацете и покријте се со пластично капаче за туширање половина час. Потоа исплакнете со многу вода за да ја отстраните маската.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.