Предности на кафето

Шолја кафе на масата

Класично е да се оди наутро, но дали ги знаете сите придобивки од кафето? Што може овој пијалок, во кој се пронајдени повеќе од 1000 различни хемикалии, да направи за вашето здравје?

Да видиме какви потенцијални ефекти има редовната потрошувачка на кафе врз организмот. Ако сте еден од многубројните обожаватели кои го пијат овој пијалок низ целиот свет, сигурно ќе ви биде многу интересен.

Причини за пиење кафе

Зрна кафе

Со оглед на неговата голема популарност, не е изненадувачки што кафето е предмет на обемни истражувања.. Она што научниците откриле може да ве изненади, бидејќи заклучоците од некои од овие студии откриваат дека кафето не делува само како стимуланс (нешто што може да се користи многу, а не само наутро), исто така може да помогне спречуваат многу болести.

Една од тајните на потенцијалните придобивки од кафето ќе се најде во неговата способност да се бори против слободните радикали, кои влегуваат во вашето тело преку одредена храна, како и кога сончевите зраци доаѓаат во контакт со вашата кожа. На кратко, нема бегање. Но, за среќа, кафето е една од опциите за храна што може да ви помогне во оваа важна работа.

И, тоа е дека пијалокот што нè засега во оваа пригода ви обезбедува антиоксиданси кои ги чуваат слободните радикали настрана, спречувајќи ги да си го најдат патот и на крај да ги оштетат клетките на вашето тело, што доведува до развој на болести никој не сака. Сепак, сè уште не е пронајдена кауза-последична врска, така Можно е овие придобивки да се должат на други фактори освен потрошувачката на кафе.

Дијабетес

Истражувањата покажуваат дека алкохоличарите имаат помала веројатност да развијат дијабетес тип 2. Очигледно, кафето е богато со антиоксидантна супстанца која помага да се одржи нискиот и стабилен шеќер во крвта.

Паркинсоновата

Паркинсоновата болест е многу сериозна болест која, откако ги нападна нервните клетки на мозокот, го спречува пациентот да се движи нормално. Постојат студии кои го поврзуваат кафето со олеснување на првите симптоми на Паркинсон. Други истражувања одат понатаму, сугерирајќи дека кафето помага да се спречи развојот на оваа болест.

Болести на срцето и црниот дроб

Врската помеѓу кофеинот и срцето е доста сложена. Како прво, се чини дека е штетно за луѓето со срцеви заболувања. Наместо тоа, други истражувања покажуваат дека тоа всушност може да помогне во нивно спречување. Придобивките од кафето за срцето се должат на фактот дека помага да се намали ризикот од натрупување на плаки во артериите, кои носат крв до срцето.

Би било неверојатно ако кафето би било добро и за црниот дроб, нели? Па, некои велат дека, всушност, е така. Ако сте од оние кои не паѓаат под три чаши на ден, одредени истраги автоматски ви доделуваат помалку веројатно да развие заболување на црниот дроб, цироза, па дури и рак на црниот дроб. Ова е одлична вест, бидејќи ова тело е многу важно.

Навики штетни за здравјето

Погледнете ја статијата: Фактори кои влијаат на здравјето. Таму ќе ги најдете секојдневните навики што треба да ги избегнувате за да му помогнете на вашето тело да спречи болести и да остане во најдобра форма подолго.

мозочен удар

Мозочен удар се јавува кога крвта не може да навлезе во одредена област на мозокот. Пијте дневна чаша кафе може да го намали ризикот од мозочен удар поради неговите потенцијални придобивки за воспаление и нивото на шеќер во крвта. Друг многу интересен стимулативен пијалок за намалување на ризикот од мозочен удар е црниот чај. Во овој случај, бидејќи тоа би го намалил крвниот притисок, кој, кога е превисок, станува фактор на ризик.

Мелено кафе

Карцином

Постојат многу опции за храна кои можат да помогнат во спречување на рак. Тоа е она што е познато како храна против рак. Па, кафето често е вклучено меѓу нив. поради неговото богатство со антиоксиданси.

Алцхајмеровата болест

Оваа болест, која предизвикува губење на меморијата и проблеми во однесувањето, меѓу другите симптоми, во моментов е предмет на бројни студии бидејќи има милиони случаи низ целиот свет. Постојат многу ветувачки резултати, но за жал досега не е пронајден лек. Едно од оние откритија што прават да не губите надеж е поврзано со кафето. Очигледно, овој пијалок помага да се заштитат невроните благодарение на уште еднаш антиоксидансите.

Повеќе придобивки од кафето

Кафето исто така може да ви помогне:

  • Спречете деменција
  • Намалете го ризикот од камења во жолчното кесе
  • Телесната тежина

Од друга страна, кафето може да има и недостатоци. Злоупотребата на кофеин може да доведе до вознемиреност и раздразливост, како и проблеми со добро спиење. Исто така, може да се меша со апсорпцијата на калциум.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.