Преработена храна

Застаклени крофни

Преработената храна е поврзана со бројни болести, особено таканаречената ултра-преработена храна. Значи Ако повеќето од она што го јадете е спакувано, треба да направите некои промени за да го заштитите вашето здравје.

Ајде да видиме за каква храна се зборува секој во последно време и зошто е толку штетно да ги внесуваме прекумерно.

Зошто преработената храна е штетна?

Колбаси на скара

За разлика од свежата храна, преработената храна се подложени на трансформации кои го подобруваат нивниот вкус и рокот на траење. За ова, се користат сол, шеќер, маснотии и вештачки состојки кои се издвојуваат по нивното тешко изговарање имиња.

Поради тоа, некои преработени јадења можат да ја дуплираат препорачаната дневна количина на натриум, шеќер или маснотии. Наместо тоа, тие честопати се сиромашни со есенцијални супстанции, како што се влакна. Со оглед на тоа, освен што се штетни, тие не се многу хранливи или директно „празни“ калории, не е изненадувачки што здравствените експерти советуваат да се избегнува нивно консумирање, или барем да се ограничи што е можно повеќе. Меѓу другото, преработената храна е заслужна за зголемување на дебелината.

Поврзана статија:
Медитеранска диета

Побрзо и полесно е да се подготви, толку повеќе се третира храната и, следствено, толку е поштетна нејзината потрошувачка за здравјето. Тоа е она што е познато како ултра-преработена храна, храна што ве искушува со нивниот неодолив вкус и, пред сè, затоа што се подготвени да јадат веднаш или само треба да ги загреете во микробранова печка. Мезе, преработено месо и индустриско пециво спаѓаат во оваа група.

Идентификување на преработена храна е едноставно (тие обично доаѓаат спакувани), но искоренувањето од исхраната не е веќе толку лесно. Добра стратегија е погледнете на етикетите за најмали количини маснотии, сол или шеќер со цел да може да се избере „најздравата“ опција. Во многу случаи е изненадувачки колку разлика може да има помеѓу два слични производи.

Знајте преработена храна

Ако сакате да ја намалите преработената храна, следново е одличен почеток. Веројатно ќе консумирате еден или повеќе од нив секој ден.

Производи за појадок

Тост во тостер

Постои широк спектар на преработена храна насочена кон појадок, вклучително и житарици, колачиња, исечен леб и маргарин.

Некои маргарини содржат транс масти, кои се дури и понездрави од заситените масти. Овие типови на масти го зголемуваат ризикот од срцеви заболувања. Тие исто така може да имаат некаква врска со рак.

Si buscas здрави алтернативи за вашиот појадок, размислете за овес (одлично за добиваат енергија наутро), бобинки, ореви, леб од цели зрна и овошје од сите видови, вклучувајќи го и здравото авокадо.

Преработено месо

Пржена сланина

Во принцип, внимавајте на потрошувачката на кое било месо што е обработено на некој начин. Не е препорачливо да се злоупотребуваат колбаси, филета или сланина.

Сланината е богата со натриум, заситени масти и конзерванси. Следствено, прекумерното консумирање на оваа пушена сланина може да предизвика од главоболки и прекумерна тежина до хипертензија и рак.

Оброци во микробранова печка

Пуканки од микробранова печка

Неговата ултра-брза и лесна подготовка вртоглаво ја зголеми популарноста на инстант тестенините и другите намирници со микробранова печка. Сепак, недостатоците на овие производи ги надминуваат предностите. Тие се полни со сол, што го зголемува крвниот притисок, а нивниот придонес во исхраната е многу мал.

Исто така, препорачливо е да се избегнуваат пуканки од микробранова печка. Ако сте од оние кои не уживаат во истиот филм, ако тој не е придружен со сад со пуканки, размислете за јатките од пуканки. Тие вклучуваат малку повеќе работа, бидејќи треба сами да ги готвите, но вреди да се вложи напор, бидејќи резултатот е многу поздрав.

Кечап

Помфрит со кечап

Кечапот е сос од домати, доматот е храна што не може да изостане од ниту една диета која се смета за здрава. Проблемот е во тоа се додаваат големи количини шеќер и сол. Консумирајте го во умерени количини (исклучително и во мали количини) или, уште подобро, направете свој здрав кечап за вашите плескавици и помфрит.

Завршен збор

Млеко шише

Очигледно би било доволно да проверете дали преработената храна не сочинува повеќе од 20 проценти од вашата исхрана. Со други зборови, 80 проценти од она што го јадете секој ден треба да биде свежо. Ако го добиете, тоа веќе ќе биде голем напредок, бидејќи се проценува дека вообичаено е да се консумира свежо и преработено во скоро еднакви делови.

Конечно, не е целата преработена храна штетна. Млекото е пример, и животно и зеленчук. Третманот е од корист и во двата случаи. Витамини и минерали се додаваат на млеко од соја или овес, така што луѓето кои не сакаат или не можат да пијат кравјо млеко исто така можат да уживаат во неговите својства.

Конзервирано овошје, зеленчук, мешунки и риба, исто така, ќе се најдат на „добрата“ страна на преработената храна.. Всушност, некои замрзнати зеленчуци обезбедуваат повеќе витамини од свежите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)