Презбиопија и хиперопија Кои се тие и како се лекуваат?

Презбиопија и хиперопија

Проблемите на оптоварување на очите или презбиопија тие се појавуваат главно кај 90% од мажите на возраст од 45 години. Ова е нормална состојба на стареење и додава на какви било рефрактивни ефекти што ги има лицето. Без разлика дали имате далекувидост, миопија или астигматизам, мажите на оваа возраст почнуваат да имаат проблеми со видот.

Следно, ќе ви кажеме сè што е поврзано со овој проблем со видот, ви помагаме да ги препознаете неговите симптоми и да ги видите сите можни решенија. Дали сакате да дознаете сè за тоа?

Презбиопија и нејзините ефекти

Преголема работа и замор на очите

Тоа е нормална состојба на очите што е поврзана со возраста. Се повеќе и повеќе часови поминуваат пред екраните и ги оптеретуваат нашите очи да гледаат далечни или блиски предмети.

Со текот на годините, се појавува видот „гуми“ и она што го нарекуваме презбиопија. Овој проблем се јавува во моментот кога се нарекува нашата природна леќа кристален, почнува да станува помалку флексибилен и се стврднува. Ова предизвикува проблемите да ја менуваат формата со напорите да се видат и доведува до дефект на мускулите околу нив. Кога тоа ќе се случи, сместувањето се губи таму каде што леќата треба да се надува за да се фокусира внимателно.

Затоа, наоѓаме проблем кај скоро 90% од мажите над 45 години да се фокусираат тесно. Најчестите симптоми за откривање на презбиопија се:

  • Визуелен замор Се одвива претежно на места со слабо осветлување.
  • Тешкотија да се фокусирате на објекти одблизу. Кога сакаме да прочитаме писмо или да видиме нешто одблизу, но не можеме да го фокусираме добро и гледаме нејасно.
  • Главоболки. Преголемиот напор потребен за компензација на сместувањето во фокусот предизвикува главоболки во истоштеност на мускулите.
  • Долго одложување на фокусот. Тоа се случува кога некое време гледаме во нешто блиско и ни треба повеќе време за да се фокусираме на нешто далеку.

Многу очигледен знак на сите оние кои страдаат од овој проблем е да мора да се оддалечат од материјалот за читање за да се фокусираат на него.

Како се дијагностицира и каков е нејзиниот третман?

Уморен вид кај 45-годишен маж

Презбиопија мора да се лекува користејќи очила, во спротивно, секојдневните активности стануваат многу тешки. Читањето едноставен весник наутро може да биде сериозен проблем ако имате оптоварување на очите. На 45-годишна возраст имате многу продуктивен живот и навистина е проблем да ги имате сите горенаведени симптоми. Покрај тоа, ова, исто така, предизвикува зголемување на проблемите како што се блефаритис и развој на катаракта.

Дијагнозата се поставува со стандарден тест за вид. Состојбата на видот се проценува и блиска и далечна. Офталмологот може да биде одговорен за исклучување на која било друга патологија со целосна проценка на очното јаболко.

За да започнеме адекватен третман, треба да се фокусираме на еден вид на пациент, на возраста на која тој започна да страда и на секојдневните активности. Многу важен аспект што треба да се земе предвид е дали пациентот има дефект на рефракција.

Постојат лупи за оние кои треба да прочитаат нешто, но тоа не е метод на лекување или лекување. Третманот има за цел обезбедете совршен вид до 33 см. Може да се подложат на сите оние кои имаат визуелен проблем со диоптрија од 1 до 3.

Ако сакате да добиете блиска и далечна визуелна корекција на истите леќи, треба да направите индивидуализиран рецепт. Обично е различно на секое око. Презбиопија е прогресивна и секоја година и пол до три години количината на додаток што се додава на долниот дел од леќата се менува така што рецептот се менува.

Најдобрите очила за овој вид на визуелни проблеми се прогресивните. Иако на почетокот ни треба период на адаптација, подоцна тие се оние кои гарантираат подобра визија и на блиските и на далечните и на средните растојанија.

Како се разликуваат презбиопија и хиперопија?

Истегнување на очите на 45 години

Понекогаш ги мешаме овие два концепта. На симптоми на презбиопија и хиперопија Тие се слични, но не се исти. Се збуни од бидете во близина на проблеми со фокусот на објектот.

Разликата што се издвојува помеѓу овие визуелни дефекти е во потеклото. Причината за флексибилноста на леќата што произведува презбиопија се јавува кај луѓе на возраст од 45 години или постари. Сепак, хиперопијата се должи на генетска морфологија на окото. Тоа се случува кога големината на окото е помала од нормалната. Обично се појавува кај деца и млади.

Во презбиопија, леќата ја губи својата способност да се свиткува со текот на годините и нејзината еластичност не му дозволува да ги приспособи приодите.

Иако и двата влијаат на кратко растојание, хиперопија кај високи дипломирање може да доведе до абнормалности во видот на средно и долго растојание. Презбиопија е целосно поврзана со возраста. Симптомите почнуваат да се забележуваат на возраст од 40-45 години

Окуларен супериорен институт

Висок очен институт

Вишиот институт за очи работи со прогресивни леќи кои ќе ви помогнат да ги решите најпознатите симптоми на уморен вид. За да стапите во контакт со нив, само треба да се регистрирате на нивната веб-страница и тие ќе стапат во контакт со вас. Откако ќе зборувате, тие закажуваат преглед на окото за да го оценат вашиот случај. Тие секогаш ќе ја изберат оптиката најблиску до вашиот дом, така што вашата удобност е оптимална.

Во зависност од дијагнозата, тие ќе изработат третман заснован на употреба на прогресивни очила прилагодени на вас. За неколку дена можете да ги земете и да заборавите на ефектите на презбиопија.

Третман на презбиопија

Постојат бројни компании задолжени за оптички третмани кои нудат корекција и третман на уморен вид. Интересна опција може да биде Instituto Superior Ocular поради неговото Цени. Иако визијата е витално прашање во нашите животи, ние мора да останеме на буџетот. Цените на овој ентитет се пониски бидејќи нивните леќи доаѓаат директно од нивните лаборатории.

Од друга страна, важно е да се развие софистициран и персонализиран план за третман. Ова може да ви помогне да иновирате и да понудите нови решенија.

Сега кога ги знаете ефектите, причините и последиците од презбиопија, време е да го проверите видот. Запомнете дека ако го лекувате брзо, нема да имате проблеми во иднина


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.