Правила на фудбалот

Правила на фудбалот

Фудбалот е досега најиграниот и најпознат спорт во светот. Сепак, има многу луѓе кои не ги знаат сите правила на Фудбал. Во многу наврати имавме искуства со пријатели во кои имаше расправии за непознато правило за фудбал. Истото се случува со несогласувања со судиите кога свиркаат за некоја игра.

За сето ова, ќе го посветиме овој напис за да ви кажеме кои се правилата на фудбалот и сите негови главни карактеристики.

Правила на фудбалот

Судии

Фудбалот е спорт кој широко се игра ширум светот и го има регулатива поделена на 17 главни правила. Правилата на фудбалот може да се сметаат за одредени норми што мора да се исполнат така што играта е точна и сите претстави што се играат се валидни. Во случај играчот да не почитува ниту едно од овие правила, претставата нема да биде валидна и ќе биде предмет на можна санкција.

Ајде да анализираме кои се правилата на фудбалот.

Играчи и топка

Регулативата на фудбалското игралиште каде 22 играчи мора да учествуваат во два тима има агол на мерење помеѓу 90 и 120 метри долги за 45 и не повеќе од 90 метри ширина. Кога се одржуваат официјални турнири на ФИФА, наоѓаме регулативи што ги бара највисокото раководно тело на светскиот фудбал на животни. Минималните мерења мора да бидат 64m x 100m и максимум 75m x 110m.

Што се однесува до топката, таа е една од најсветите елементи што постојат во спортот. Познато е и по името на топката. Топката мора да има периметар од 68 до 70 см, со дијаметар од 21,65 до 22,29 см. Како што споменавме претходно, вкупниот број на играчи на теренот мора да биде 22, со по 11 играчи од секоја екипа. Еден од овие играчи мора да биде голман и е одговорен за спречување на влегување на топката во голот.

Во официјална конкуренција Секој тим има право на 3 измени во регуларното време. Со други зборови, до 3 играчи можат да бидат разменети за време на играта за да се решат проблемите на однос во тимот или да му се помогне на играчот да се одмори.

Играчите мора да носат дрес на нивниот клуб со нивното име и број, индикатори. Тие исто така мора да имаат шорцеви, долги чорапи, штитници за штитници и специјализирани тениски чевли за да можат да играат фудбал на трева. Во случај на голмани или голмани, тие исто така ја имаат истата шема, со таа разлика што можат да носат нараквици и бои кои се различни во облеката од другите играчи на теренот. Ова помага да може да се разликуваат некои играчи од другите.

Судија и играчи на линија

Судијата се смета за директор на натпреварот. Централниот судија е оној кој го дели полето за играње со останатите играчи и е одговорен за означување на почетокот, помеѓу времето и крајот на натпреварот. Тој е исто така одговорен за распределување на правдата за тоа.

Централниот судија има одговорност да предупредува и со жолт картон и со црвен картон кој не ги почитува некои правила на фудбалот покрај насилното однесување со другите играчи. Тој исто така е одговорен за сигнализирање на аути, корнери, голови, удари на голови, надвор од место и да ги потврди играњата преку ВАР за да знае дали треба да се поправат. Телото на судијата е составено од централен свиреж, двајца напаѓачи кои стојат надвор од полето и на крилјата, секој во одредена половина. Има и свирче и сите се поддржани од ВАР.

Што се однесува до линискиот судија, тие се оние што имаат знаме и тие се последни на референтната точка за судискиот центар. Тие се одговорни за поддршка на драмите што ги подигнуваат бендовите и декретираат удари со рака, укажуваат на грешки или промени и исто така се први кои комуницираат за офсајд.

Времетраењето на регулаторната фудбалска игра е вкупно 90 минути со два дела од по 45 минути. Судијата може да додаде време на повреда на двата дела од времето за време што е запрено поради инцидент или повреда. Во фаза на директен нокаут или продолжение, ќе се играат уште 30 минути поделени во два 15-минутни дела. Во случај да нема победник, пенастилите или казните ќе бидат оспорени.

Голови, офсајд и други фудбалски правила

фудбалски правила и борби

Кога ги анализираме фудбалските правила, постои едно од нив што секогаш останува незабележано. Тоа е кога топката е надвор од игра. Во краток преглед, топката е во игра кога останува во рамките на линиите што го формираат полето. Топката е решена да биде надвор од игра кога ќе ги помине сите допирни страни до голот. Кога напаѓач кој ќе ја однесе топката пред одбранбената линија на противникот по додавање на неговиот соиграч, тој ќе биде во позиција на офсајд.

Последниот човек што го бранеше полето за играње се нарекува дефанзивец и е најдалеку зад него. Овој плеер е последната референца за вас обележувачот може или не може да сигнализира офсајд.

За да се избегнат какви било полемики, голот се одредува откако топката целосно ќе ја помине линијата означена помеѓу трите статива. Тимот со најмногу голови го добива натпреварот.

Фаулите се уште едно од најкомплицираните фудбалски правила што треба да се уредат. Станува збор за агресии, опасни игри, удари, судири со сила или други агресии помеѓу играчите. Меѓу казните утврдени за прекршоци се „рацете“. Ова се состои од тоа што топката доаѓа во контакт со човечката рака на кој било играч на теренот кој не е голман во одбрамбената област. Голманите можеби нема да ја земат топката со рацете надвор од својата област или да ја земат кога станува збор за додавање од соиграч. Ако се случи ова, судијата сигнализира слободен удар во рамките на областа, а не пенал.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за правилата на фудбалот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.