Потеклото на блејзерот

El блејзер Тоа е облека што денес целосно ја интегриравме во машката гардероба. Потекнува од официјалната или американската јакна и е изменета за да обезбеди повеќе удобност на човекот. За разлика од свечената јакна, таа има поформален крој, а нејзините додатоци му даваат позабавен воздух, може да има џебови за лепенки, метални копчиња и во последно време некои се приклучија на модата за закрпи на лактот.

Во нивните потеклото el блејзер Се користеше во јахти-клубови, тоа беше обоена јакна што понекогаш имаше ленти, на почетокот беа ставени црни копчиња, а подоцна оваа карактеристика беше изменета, менувајќи ги овие копчиња за други метални. Тој беше дизајниран со отпорни материјали, бидејќи беше јакна дизајнирана да исполнува функција од едноставна алаткаВо тоа време, естетската функција беше целосно во втор план. Немаше никаков украс. Некои теории сугерираат дека оваа облека била користена и во морнарицата.

Во моментов блејзерот е парче што е некаде помеѓу формалниот и лежерниот стил, се користи за давање амбалажи на обични тимови, бидејќи благодарение на структурата со која се создадени, тие овозможуваат удобност што им недостасува на традиционалните јакни.

Општо земено, можеме да кажеме дека традиционалната јакна е направена да се носи со панталони со набори, иако потоа се комбинира со други. Блејзерот, од друга страна, е а уникатно парче Оди одделно, не мора да одговара на бојата на панталоните и може да се носи со разни видови. Американец е многу повеќе структуриран отколку блејзер и тоа е она што му дава формалност. Нешто што никогаш не треба да направите е да комбинирате блејзер со панталони кои не се наборени.

Дали сте повеќе блејзер или блејзер?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Андрес Јарамило Х. dijo

  Го сакам тоа. Блејзерот е спектакуларна облека и е погоден за сите прилики 

 2.   Хозе Родригес dijo

  Ми се допаѓаат блејзерите, многу практични за формални и неформални настани, но мислам дека дизајнот треба повторно да се измисли.

 3.   Марија Вилар Вилар dijo

  Блејзерот е една од моите омилени облеки за повеќе верзии, гледам дека и вие го сакате