Половина ознака

облекувајте половина етикета

Облекувањето во полу-фустан е некаде помеѓу тоа да се биде свечен и да се носи костум за фустан. Тоа е средина за да бидете негувани и совршени за да присуствувате на некој настан. Можеби изгледа лесно да се разбере, но медиумската етикета има утврден протокол, мора да обрнете внимание на низа правила за да не изгубите детали.

Можеме да го помешаме тоа варијантата на одење на половина етикета е многу помалку разновидна кај мажите, отколку кога зборуваме за жени, поради бројот на варијанти и опции што се добиваат во нивната облека. Човек кога треба да присуствува на некој настан Можеби ќе бидете известени за Кодекс на облекувањеАко не е олеснето и зборуваме за половина етикета, тука можеме да ви ги дадеме најдобрите клучеви за да избегнете паѓање во несигурност.

Правила за носење половина етикета

Средната ознака се однесува на поставување на себе на половина пат, не одат од формална каузална, туку скоро од етикета. Обично една од свечените облеки, а остатокот се свечени.

Комплетниот костум

Костумот што обично се избира како општо правило е оној на темниот тон заедно со едноставната бела кошула. Црната боја е избрана извонредна, но може да се одлучите за тегет, гранат или темно сива боја. Не обложувајте се на екстремни или екстравагантни бои, оние што се неутрални секогаш ќе бидат поформални.

облекувајте половина етикета

Поглед кој обично не пропаѓа Тоа е костум во темна боја, со јакна со две гради и бела кошула и вратоврска за да одговара на двете парчиња. Чевлите исто така треба да бидат официјални и изработени од вистинска кожа. Следно, ние детализираме други правила на употреба, кои исто така мора да ги земете предвид:

 • Според протоколот, проверете дали сите парчиња костум се со ист тон и иста ткаенина. Ако носите дводелен костум со вратоврска, тоа е во рамките на правилото, но ако одлучите да одите со елек, тоа не е премногу.
 • Јакни со ремени во други нијанси на костумот, како што се сатенски или кадифени завршетоци. Јакните од опашката обично се поврзани со настани со високи етики, овде може да згрешите затоа што сте премногу облечени. Како алтернатива го предлагаме костумот со три дела, сигурно е успех.

облекувајте половина етикета

 • Кошулите секогаш мора излегува под рачката или ракавот на јакна, вообичаеното е до 2 см. Како општо правило, кошулите секогаш ќе бидат бели, а манжетните од манжетни се неопходни, како и марамчето во џебот на јакната.
 • Секогаш елегантните панталони заедно со јакна или елек. Падот зад петицата треба да го покрие делот од чевелот, но без да стигне до земјата. Напред никогаш не треба да ги гледате чорапите.

облекувајте половина етикета облекувајте половина етикета

 

 • Чорапите се исто така тоа што го надополнуваат тоа оди во нашата облека и тие се многу важен дел. Ако е можно, тие се секогаш темни и можете да видите дека се во совршена состојба.
 • Вратоврската и машничката се погодни за носење на половина ознака, се додека совршено се совпаѓаат со костумот и кошулата, и ако е можно со цврсти и темни бои.
 • Ременот мора да одговара совршено со целиот костум и главно со чевлите. Треба да го изберете истиот тон и да ја направите таа комбинација валидна и со критериуми. Општо, боите се движат од црна до кафеава, што е многу пообично за да се направат композиции.

облекувајте половина етикета

 • Секогаш елегантните чевли, ако е можно тие не се изработени од синтетичка кожа и подобро со врвки и класичен крој. Прифатливи се и чевли со странични токи како што е типот Монк. Ако сакате да дознаете повеќе за видовите чевли, можете да нè прочитате en овој дел.

Што да се избегне во ознаката на средната вредност

Без сомнение секогаш има серија облеки кои мора да ги избегнуваме за да се облекуваме елегантно и со просечна етика:

 • Треба да започнете со избегнувајте сè што е поврзано со тексас, како фармерки или јакни. Исто со основни основни памучни маицитака со задебелени бои.
 • Sемпери и дуксери исто така не се препорачуваат Што се однесува до додатоците, ќе избегнеме чевли за секојдневна употреба, или чевли за облекување, без оглед колку се елегантни. Додатоци како марами и капи, исто така, не се вклучени на репертоарот.

палта со половина ознака

 • Палта генерално не се препорачливи, оние со пердуви се тотално забранети, Но, има палта како оние на елегантните фотографии во стил на три четвртини од волната на Ралф Лорен или црното палто со многу подостапна цена со мешавина од волна и полиамид од Зара.

Како што веќе сте провериле, ова е начин да се облече половина етикета кај мажите, иако изгледот, фризурата и знаењето на лицето се исто така дел. За да прочитате слични написи, можете да прочитате како да се облекуваме елегантно, лежерна мода кај мажите и како носете минималистичка облека.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.