Позадина на трицепс

паралелна позадина

Кога тренираме во теретана, рацете им даваат голем приоритет на бицепсите. Сигурно сме направиле вежби за бицепс и заборавивме нешто друго на трицепс. Овој мускул е составен од три глави и е неопходен за нашата рака да изгледа голема. Интересно е и да се подобрат за поосновни вежби како што се клупата за возење и воениот печат. Слабиот трицепс нема да ви овозможи да ги подобрите овие основни вежби. Затоа, ќе ви покажеме како да го направите тоа позадина на трицепс, што е основна вежба за подобрување и на силата и на мускулната маса.

Ако сакате да дознаете повеќе за дното на трицепсот, ова е вашиот пост.

Калориски вишок за подобрување на мускулната маса

трицепс глави

Првото нешто што мора да се земе предвид за развој на мускулна маса е енергетскиот биланс во исхраната. Треба да бидеме во постојан калориски вишок со текот на времето за да напредуваме и да градиме мускулна маса. Нема корист да се прават вежби кои се многу добри за создавање мускулна маса, доколку го немаме овој калориски вишок. Вишокот калории во вашата исхрана не е ништо повеќе од јадење поголемо од вашето дневно трошење енергија. На пример, ако ви требаат 2500 kcal за да можете да ја одржувате својата тежина на дневна основа, можете да јадете 20% повеќе од тие калории за да добиете мускулна маса.

Една од основните вежби што се користат за развој на сила и мускулна маса во трицепсот е дното на трицепсот. Постојат многу начини и варијанти за изведување на пад на трицепсот, но ниту една од нив нема да биде ефикасна ако со текот на времето не бидеме во одржлив калориски вишок. Исто така, треба да се грижите и за други варијабли како што се волумен на обука, интензитет, фреквенција, време на одмор, спиење, и секојдневни физички активности. Сите овие променливи заедно со правилно програмирање во вежбите ќе направат вашите трицепс да растат на astверски начин.

Позадина на трицепс

позадина на трицепс клупа

Тоа е вежба што се изведува за подобрување на силата и перформансите на оваа мускулна група. Општо земено, работите со ниски повторувања со голем интензитет за да генерирате експлозивност. Треба да се има на ум дека во сите мускулни групи има вежби кои работат со помали повторувања, но со поголем товар. Во случај на трицепс, оваа вежба е основна.

Тоа е една од најефикасните вежби за зголемување на мускулната маса и за нејзино изведување, Bodyе ја искористиме телесната тежина за да работиме повеќе мускулни влакна. Ако треба да добиете сила во вашите раце, можете да започнете да го извршувате ова движење на клупа или да користите помагало на машината. Во машината за пад на трицепсот има тегови кои ви помагаат да ја подигнете и не ја користите целосно вашата телесна тежина. Штом имате доволно сила да го подигнете вашето тело, ќе дојде време кога ќе можете да изведете толку многу повторувања кои не се ефикасни.

Да не заборавиме дека опсегот на повторување за да се појави хипертрофија треба да биде помеѓу 6 и 20 и со интензитет близу до мускулна слабост. Во моментот кога имаме многу сила во овој вид на вежбање, истото се случува и со издигнување на брадата. Токму во овој момент ќе мора да додадеме товар на нашето тело. Тој баласт може совршено да биде елек за компресија што прави да тежиме 10 килограми повеќе и да надминеме нов отпор. Можеме и да користиме синџир на кој ќе врземе диск со тежина и повеќе не чини да ја кренеме телесната тежина.

Од суштинско значење е да ја знаеме техниката во оваа вежба за да не се повредиме.

Техника на трицепс

позадина на трицепс машина

Toе ви кажеме како правилно се извршува фондот за трицепс за да се избегнат повредите.

 • Влезете во машината и оставете ги рацете да висат од вашите страни пред да ги фатите паралелите со нив палците насочени навнатре.
 • Angleе ги аголизираме зглобовите зад вас за да дозволите лактите да се виткаат. Не смееме да осигураме дека лактите се порамнети со подлактиците.
 • Ако ја користиме машината колената мора да ги поставиме совршено одделени на платформата. Во спротивно, можеме да ги прекрстиме нозете за да ни дадеме поголема стабилност во подем и пад.
 • Откако ќе го направиме првото повторување, ќе мора полека да се спуштаме додека бицепс не ја допре подлактицата за да се осигураме дека трицепсот е истегнат до максимум. Во овој вид на вежба можете да работите со различни опсези на движење за да се фокусирате повеќе на моделот на движење. Сепак, целиот спектар е како што споменавме.
 • Рацете треба да се вратат на почетната позиција, склучување договори и стискање на тажните додека го правиме тоа.

Идеално, започнете да ја повторувате оваа вежба во серија од 3-4 со повторувања до 10. Како што ја подобруваме нашата техника и нашата сила, можеме да го зголемиме бројот на серии или повторувања. Како што споменавме претходно, ќе дојде време кога ќе имаме многу сила и добра техника и оваа вежба ќе треба да се направи со баласт. И има многу луѓе кои можат да направат многу повторувања на рамни се ефикасни за хипертрофија. Во случај во кој користите помош за искачување, напредокот се заснова на намалување на товарот што ви го олеснува искачувањето.

Со оваа вежба можете да работите и со абдоминалниот и лумбалниот дел бидејќи помага да се стабилизира целиот пат.

Варијантни вежби

Оваа вежба има и некои варијации. Тие можат да се прават на клупа или на специјализирана машина. Машината има две рачки што можеме да ги заземеме во трите позиции: неутрален, склон и легнат. Секој вид зафат има свои предности и влијание врз дел од споменатата мускулна група. Нормално овде не мора да одиме со појас бидејќи ќе се справиме со големи количини тежина.

Од друга страна, можеме да го користиме и во банките, но неговиот опсег на подобрување е многу помал. На клупата не треба да ја носиме телесната тежина и наскоро ќе ни требаат дискови да ги поставиме на стомакот за да генерираме поголем отпор.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за дното на трицепсот и неговото извршување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)