Како да подготвите совршен куба-либре

Куба Либре

Со доаѓањето на летото, освежителните пијалоци се привлечни за нас сè повеќе и повеќе. Меѓу нив е и Куба Либре, пијалок со вкус и многу традиција.

Која е историјата на Куба Либре? Има ли таму некој рецепт?, совети за подготовка? Ние одговориме на овие прашања подолу.

Потеклото на Куба Либре

Првичното потекло на Куба Либре датира од 1898 година, кога северноамериканските трупи го ослободија кубанскиот остров од шпанското владеење и тој стана северноамериканска колонија.

Легендата го вели тоа американските војници го воведоа добро познатиот пијалак кола на островот, тие го комбинираа со Рум и резултатот беше вкусен пијалок.

Како што е лесно да се претпостави, овој коктел беше именуван по Куба Либре заради ослободувањето на островот од доминацијата на шпанските трупи.

Најдобар рум Традиционално се сметаше дека доаѓаат од карипските региони, Венецуела, Доминиканска Република и Куба, земјите со најнаградувани и најпознати руми. Најдобар избор за Куба Либре е млад рум, оставајќи ги старите да пијат сами.

Многу едноставен рецепт

куба либре

La Основниот рецепт за добра куба либре е оној што содржи бел рум, клин од лимон, мраз и кола.

Овој рецепт е комбиниран во висока чаша, со мраз, чаша бел рум и полнење со кола. За да го завршиме Куба Либре, ќе воведеме парче лимон и слама во чашата.

Убав допир е исцедете неколку капки лимон, пред да го ставите парчето. Можете исто така да го промените бел рум за уште еден златен.

Ние мора да ја земеме Куба Либре како што тоа се прави на Карибите, односно со основа на висока чаша исполнета со мраз.

Може да додадете и на Куба Либре неколку капки горчлива ангостура, ликер од билки што ќе обезбеди арома на Карибите.

 

 

Извори на слика: Цела Куба /


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.