Хеликс Пирсинг

Хеликс Пирсинг

Сигурно сте забележале стотици пати ваков вид пирсинг меѓу младите и адолесцентите и не знаевте кои се славните пирсинг на Helix. Тие се еден вид пирсинг или обетка што Се става во горниот дел на увото, конкретно во делот на 'рскавицата.

Ако вашата идеја е да направите еден, мора да го знаете тоа тој е многу привлечен модел За да започнете во светот на пирсингот, тој е дизајниран за оние кои бараат поинаков и привлечен стил. За да ги знаете неговите стилови и форми, начинот на правење и времето на лекување, прочитајте подолу за сите детали.

Пирсинг на хеликс

Неговото име тогаш беше преведено на англиски јазик во спирала е пирсинг на спирала или горно уво каде што ќе се вметне обетка, во овој случај обрач, или пирсинг, што е фиксирано парче без да биде во форма на обрач. Тие можат да бидат поставени до три височини: во горниот дел `рскавицата, во средниот дел што е надвор и внатре и во долниот дел.

Како се прави пирсинг на Helix?

Постојат неколку методи за да можете да го направите тоа. Меѓу нив постои можност за направете ги во вашиот дом и дека за ова има некои упатства на мрежата за да можете да го направите тоа чекор по чекор со игла на катетер.

Од моја гледна точка, ако немате можност да го сторите тоа, подобро е одете во специјализиран центар за пирсинг, каде што ќе ја направат дупката брзо, прецизно и со санитарни гаранции.

Постои уште еден начин што се создава со години, што е со пиштол за притисок и тоа обично се прави во аптеките. Willе забележите мал притисок кога го правите тоа и малку болка кога го правите, но може да се понесе доста добро.

Совети за лекување

Неговото време на лекување е прилично долго, почетниот е 2 до 3 месеци со соодветна хигиена, но може да се продолжи од 6 месеци на една година. Совет што може да се укаже е да се спроведе добра хигиенска рутина, обидете се да ја миете областа 2 до 3 пати на ден, особено ако вашата коса е во директен контакт.

Можете да ја измиете областа со физиолошки серум со помош на памук или со внимателно миење на областа неутрален сапун и топла вода. Посочувам да се биде претпазлив затоа што сигурно областа е доста болна во текот на првите недели, а нејзиниот контакт многу боли.

Затоа не е препорачливо да ја поместувате обетката во текот на првите денови за да се избегне оштетување на внатрешното ткиво и предизвикување воспаление. Не носете капи или нешто што го притиска и пред се обидете се не спиј на иста страна каде е обетката, бидејќи притисокот не е добар.

Хеликс Пирсинг

Видови на наклон на хеликс

Идеална обетка е онаа што се наоѓа со дијаметар од 1,2 мм во дијаметар и шипка со должина од 6 мм наваму. Прстените би биле со дијаметар од 8 до 9 мм.

Исто така, постои можност за купи лажна обетка што се прицврстува на увото со еден клип или со притисок. Тоа е начин да се уверите во која област ви одговара и ако со текот на времето ви се допаѓа доволно за да направите еден за добро.

Обетките или пирсингот кои даваат најдобар хигиенски резултат секогаш ќе бидат оние направени во злато, бидејќи тие се 100% хипоалергични, иако оние што содржат хируршки челик се зголемуваат, бидејќи станува збор за траен материјал, без алергиски реакции и ниска цена.

Стандарден пирсинг на спирала

Хеликс обетка

Се наоѓа на надворешната страна на 'рскавицата на увото и тоа е најчесто, лесно е да се постави и промени. Да се ​​добие дупка не е премногу болна задача и секогаш е во рацете на тинејџерска публика или оние кои треба да ја сменат сликата со малку елеганција.

Внатрешно пробивање на спирала

Внатрешно пробивање на спирала

 

Овој пирсинг е уште една од верзиите на Хеликс што се наоѓа во внатрешниот дел на 'рскавицата, според она што ќе го видите, многу е посложено да се изврши и потребно е да се дупчи со стручни раце бидејќи неговата работа не е лесна.

Се покажа дека пирсингот на овој пирсинг Отстранува до 97% од главоболката, иако тоа не е сигурна гаранција. Имплантацијата на овој пирсинг во оваа област е позната, но има луѓе кои го направиле тоа и не забележале подобрување.

Пирсинг против хеликс

Пирсинг против хеликс

Тоа е уште еден од начините на кои Тие се наоѓаат во внатрешноста на увото, залепена на лицето, во заоблената површина што е прикачена на горниот дел од увото. Исто така, се покажа дека е област со тежок пристап за пробивање и ако сакате да знаете дали е болна, мора да ви кажеме не, бидејќи не содржи многу нервни завршетоци.

Како совет пред да направите пирсинг на Helix, треба да направите проценка како што веќе објаснивме. Прво можеш симулирајте го видот на наклонот неколку дена со лажна обетка. И, ако одлучите да го сторите тоа, откако ќе завршите, мора да следите низа хигиенски и грижи секој ден, па ќе треба што е можно помалку време да се лекува. Ако случајно добиете екстремна инфекција, мора да одите на лекар за да ви препишат антибиотски крем. Ако сакате да дознаете повеќе за видовите обрачи за обетки за мажи овој линк.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)