Дали пивото дебелее?

Пивото дебелее

Стравот од пиење вкусно пиво некогаш ни падна низ умот дека ќе не здебели. И, тоа е дека митовите за ако гоење пиво или не циркулираат на сите социјални мрежи од нивното создавање. Како што може да очекувате, постои средина во сè што се оддалечува и од целосно позитивните и од целосно негативните аспекти. Пивото има внес на калории што ќе го видиме во овој напис, но само по себе нема да дебелее.

Toе анализираме некои суштински аспекти за тоа дали пивото гори или не и кои променливи прават да го влошуваме квалитетот на неговата потрошувачка.

Калориите одат, а калориите доаѓаат

Потрошувачка на алкохол и пивски стомак

Нашето тело е постојан баланс помеѓу калориите што ги трошиме и калориите што ги трошиме. Нашето тело, за само да се биде жив согорува калории. Калории користени во задачи како што се варење, транспорт на крв, нервни стимули, движење на очите, метаболизам, раст на косата, нокти итн. Множеството на овие енергетски барања го нарекуваме базален метаболизам.

Базалниот метаболизам варира многу во зависност од одредени варијабли како што се возраста на лицето, нивната висина, генетика и предиспозиција на телото да дејствува повеќе или помалку. На овие калории што се трошат во базалниот метаболизам мора да ги додадеме оние што ги консумираме за време на нашите секојдневни активности. Пешачење, седење пред компјутер, движење наоколу, готвење, чистење, туширање, спортување, трчање итн. Како збир на активности во текот на денот, го даваме основниот метаболизам и ќе ги добиеме вкупните трошоци за енергија.

Оваа вкупна потрошувачка на енергија или уште наречени калории за одржување се оние што ни покажуваат калории што му се потребни на телото за да ја одржи телесната тежина и правилно да може да ги вежба сите свои метаболички функции. Добро, Ако трошиме повеќе калории отколку одржување, ќе добиеме тежина и ако јадеме помалку, ќе изгубиме тежина.

Можеби се прашувате од каде потекнува целиот овој фурнир на калории. Ова е навистина суштината на статијата. Наместо да размислувате дали пивото дебелее или не, треба да размислите дали конзумирањето пиво ги зголемува калориите што ги внесувате дневно над вкупната потрошувачка на енергија или не. Едно лице може да пие пиво и да изгуби тежина, а други да пијат и да добијат тежина. Сè зависи од збирот на калории на ден и одржувани со текот на времето.

Дали пивото дебелее со оброците?

Пиво со предјадења

Уште повеќе, веројатно многу пати сте помислиле дека пиењето пиво со оброци прави да добиете уште поголема тежина останувајќи подолго варејќи. Нема храна или пијалок што само по себе дебелее или слабее на овој свет. Збирот од нив и организацијата што ја имате ве дебелеат или не. Ако имате ден каде сте надминале калории, ништо не се случува. Од време на време дозволете си каприци.

Дебелееме или ги зголемуваме маснотиите во телото кога вишокот калории се одржува со текот на времето. Вообичаено е да не успеете за време на викендите за семеен оброк, Но, ако се грижите за себе 80% од вашето време, можете да си ја дозволите таа маргина за да уживате.

Lifeивотот треба да се ужива и сигурно ќе се посака многу кул и пенливо пиво. Широко се верува дека пивото гори, бидејќи се формира со ферментација на квасец од шира, направен со слад од јачмен и со вкус на хме.

Иако пивото е алкохолен пијалок и алкохолот не се смета за хранлива состојка, Тоа е пијалок кој, во мали количини, е здрав. Зголемувањето на телесната тежина кај една личност не е поврзано со неговата потрошувачка на пиво, освен ако не е алкохоличар, туку со збирот на калориите внесени преку храната.

Многу честа практика кај луѓето кои јадат ручек надвор од домот се предјадења. Бастун со врв руска салата, друг пржен сардела, пржени јајца или малку хоризо и бел леб. Ова се примери на предјадења кои добро се мешаат со многу кул пиво. Што мислите за овие комбинации? Дали мислите дека е пивото што дебелее или е маснотијата од хоризо, пржените и мајонезот?

Позитивни ефекти на пивото врз телото

Ладно пиво

Не само што станува збор за пијалок кој е општествено прифатен и препорачан доколку неговата потрошувачка е умерена и одговорна, туку исто така дава придобивки во нашето тело. Постои страшен страв заснован на мит кој се шири низ годините дека сè што прави е да внесе погрешни сфаќања. Пивото е како и секој друг производ што содржи калории и ако збирот на калории во храната плус пивото ја надминува вашата вкупна потрошувачка на енергија, со текот на времето ќе добиете тежина.

Треба да се спомене дека самиот алкохол не се смета за хранлива материја и има 7 kcal на грам. Сепак, пивото не е само алкохол. Уште повеќе, само 4,8% во просек од сите пива е алкохол. Природно пиво нема премногу калории, нема заситени масти или шеќери. Напротив, има голема количина јаглехидрати, витамини и протеини.

Една трска обично има околу 90 калории. За да добиете идеја, на секои 100 мл пиво има 43 калории. Тоа е многу полесен пијалок отколку ако го споредиме со други безалкохолни пијалоци како што се Кока Кола или Фанта. Колку помалку алкохол има пивото, толку помалку калории ќе даде. Конзервите без алкохол имаат само 50 калории, додека еден со алкохол има 150 kcal.

Ако некое лице треба да троши околу 2000 kcal на ден за да ја задржи својата тежина, како што можете да видите, пивото не е нешто премногу калорично за да се разгледа. Неговата работа е да имате одговорна потрошувачка што ќе ве натера да имате придобивки од пивото, без да му наштети на вашето здравје или да додадете дополнителни калории.

Пиво и калории

Се надевам дека со оваа информација ќе можете подобро да го разјасните целиот измамник дека пивото дебелее.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.