Пибонексија

Пибонексија

Постојат луѓе кои портретирани се вистинските убавици, како уникатни човечки суштества и со безусловна loveубов кон себе што многумина не ја чувствуваат. Дали сте од тие луѓе? Дали ја чувствувате таа само selfубие што ја завидуваат проектите кон другите?

Па тоа е што се рефлектира денес со нашите социјални мрежи, Постојат многу луѓе и јавни личности кои ја рефлектираат таа слика дека се појавува нешто далеку од она што тие би можеле да го проектираат. Ако денес недостатокот на самопочитување подлегнува кај многу луѓе, сликата што се повлекува со „пибонексија“ е онаа на изгледаат како совршена личност, и дека станува подобро, отколку што навистина може да се проценат.

Остензација, илузија, фантазија

Зошто се нарекува „пибонексија“?

Овој термин е генериран од Суси Карамело, комичар и вирусна contribвезда соработник на шоуто 'Оние што недостасуваа '. Во монолог тој го објаснува пронаоѓањето на овој збор како нарушување што предизвикува многу луѓе и познати личности во САД, но исто така и во многу и други земји како што е Шпанија.

Логиката на овој збор упатува на идејата дека има луѓе кои се чувствуваат многу поубаво од тоа што е. Тие веруваат дека имаат совршена фигура, со завидно тело и лице, па дури и ако им се каже дека не се, тие веруваат во спротивното.

Поврзана статија:
Како да се облечете паметно

За Суси, „пибонексијата“ е многу хиерархиска во социјалните мрежи, особено на Инстаграм. Многу познати личности истакнуваат дел од нивната убавина и претеруваат со преголема експозиција вашата слика Тоа е вишок, со допири и надминување на илузијата да изгледа совршено. Тоа е нивниот најдобар медиум, тие се приврзани на таков начин што ги прави нивни идеален план да се појават како нивна голема манифестација и нарцизам.

Пибонексија

Ликови кои чувствуваат „пибонексија“

Суси Карамело чувствува и пибонексија. Таа се портретираше со свој изум и во едно интервју призна дека и самата „е жешка цело време“. Во принцип, сите луѓе со овој квалитет тие чувствуваат восхит за себе, знајте дека тие не спаѓаат во каноните утврдени од општеството, но сепак тие мислат дека се многу добри.

Донал Трамп е неприкосновена starвезда кој сака да го покажува својот имиџ. Тој секогаш претерува со својот имиџ и дури отишол дотаму што поставувал слики што не се во согласност со реалноста, каде се појавува со тела трансформирани или ретуширани од Фотошоп. Без сомнение, социјалните мрежи се неговата цел, преку која тој сака да го одржува својот имиџ. Иако денес тој се бори со правдата затоа што го цензурираше на различни платформи.

Пибонексија

David Guetta Тој е еден од луѓето кои сакаат да се прикажуваат себеси како најдобар од најдобрите. Овој познат диџеј и еден од најпознатите, исто така, поставува свои фотографии на социјалните мрежи, правејќи ја својата најдобра верзија и одозгора подобрена со допири.

Популарниот Ким Kardashian е една од славните со голема „пибонексија“. Таа сама препознава по неговите фотографии и портрети се голема страст и без нејзиниот Инстаграм не би било ништо без количината на луѓе кои се придружија на нивната кауза. Несомнено, таа се појавува и со допири кои не се сомневаат дека треба да се потенцира некоја област или да се подобри убавината на некои од нејзините одлики.

На редицата се приклучуваат и други познати личности како на пр Кајли Џенер именувана како најмлада од Кардашијанс, каде што е испрашувана и за ретуширање на нејзините фотографии за да изгледа многу попривлечно отколку што навистина се. Кендал Џенер На списокот се и оние кои бесрамно ги менуваат своите фотографии.

Зошто „да се восхитуваат“ го зголемуваат егото?

На сите луѓе на кои им се придружија социјалните мрежи и кои преку нив се пофалуваат со нивната физичка форма, тие се личности кои зависат од кревкоста на нивната самодоверба. Тие ги користат мрежите за да добиваат „лајкови“ и на тој начин ја формираат нивната состојба на спокојство и зајакнете го вашето его.

Пибонексија

Зошто се случува ова? Па, иако е охрабрувачки да се каже дека луѓето со пибонексија тие се восхитуваат на своето тело и ум до крајностТие исто така сакаат да добиваат многу „лајкови“ од луѓе кои им се восхитуваат да ја подигнете вашата самодоверба уште повеќе. Потребна им е таа издршка за да доживеат олеснување и истовремено нивно социјално прифаќање.

И, како што веќе знаеме, повеќето од овие луѓе се осмелуваат да одат многу подалеку користејќи филтри и искривувајќи го неговиот вистински изглед. Во реалноста, тие ја проектираат својата личност, но во исто време таа е канализирана како нешто здраво и забавно.

Иако во однос на психолошките концепти не знаеме дали ова е здраво на долг рок. Изобличувањето на сликата портретирана со многу филтри или Фотошоп не помага во подигнување на самодовербата, но утре може да доведе до некој друг вид психолошко нарушување.

Социјалните мрежи се најдобри алатки да може да претставува дел од нас. Наше и лично е да можеме да го искористиме тоа свесно и одговорно. Многумина го обвинуваат тоа „пибонексијата“ не завршува како добар извор ако на почетокот може да биде забавно и ако на крајот влијае на нашата перцепција на телото и нашата само -убие.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.