Каков парфем да носите за интервју за работа?

интервју за работа

Иако изгледаат како надополнување на нашата лична хигиена, парфемот што го користиме е многу важен, во различни периоди од нашиот живот.

Мирисот што го испуштаме е повеќе од физиолошко прашање, исто така е а Социјален феномен. Во секое време ние чувствуваме мирис и тие нас.

Од овие причини, мора добро да го изберете парфемот што ќе биде наше мотивационо писмо. Тоа ќе биде визит-карта, со одредени аспекти на личноста, кои едноставно остануваат незабележани.

Во интервју за работа, регрутерот свесно ќе ги процени нашите вештини за понудената позиција. Но, ќе разгледате и други проблеми, како што се тонот на гласот, држењето на телото и парфемот.

Што пренесува секој мирис во интервјуто за работа?

 • Билни мириси. Во принцип, ќе бидете весел вработен со одлични вештини за решавање проблеми. Оптимист, и расположен.
 • Цветни мириси. Овие свежи ароми се поврзани со плашливи работници, со одредена наивност, но многу внимателни.
 • Ориентални мириси. Цимет и други состојки со афродизијачки допири, како ванила, ги сочинуваат овие парфеми. Нормално, тие се луѓе со многу личност и контрола на ситуациите.
 • Мириси од дрво. Тие се поврзани со задоволни, самоуверени и зрели луѓе.
 • Овошни мириси. Најсмешните, најпаметните и безгрижните вработени претпочитаат парфеми со мирис на овошје.

Првиот впечаток

Парфемот што го носиме на интервјуто за работа ќе биде една од првите впечатоци дека лицето што ќе нè интервјуира ќе има за нас. Да не заборавиме дека првото влијание е многу важно и ќе биде, пред сè, сетилно, односно ќе биде воведено од сетилата. Мирисот игра многу важна улога во ова интервју.

Најсоодветни парфеми за интервју за работа

Најмногу се препорачуваат мекото и свежо, ве молам, но без да ви го одвлекува вниманието. Оние што потсетуваат на меки цветни ароми се најсоодветни.

 

Извори на слика: www.laguiadelvaron.com


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.