Паметни домашни уреди

Паметни домашни уреди

Иновативната технологија пристигна во нашите домови. Тоа е начин на живеење во средина со подобри придобивки за прилагодливост кон новата иднина. Постојат широк спектар на паметни домашни уреди кои помагаат да се воспостави поголема удобност во нашиот дом и да комуницирате со надворешниот свет, затоа тие доаѓаат со се поголема желба да останат во нашите домови.

Интернетот ни го олеснува животот во сите аспекти, тој влезе во сите медиуми, па дури и во домашните уреди на нашиот дом. На овој поконтролиран, поудобен и роботски начин Willе направи да се чувствуваме позагрижени во различни функции и посамоуверени.

Паметни домашни уреди

Постојат многу и разновидни паметни домашни уреди. Некои дејствуваат индивидуално и само еден, главниот, како што се Google Home, Amazon's Echo или Apple's Siri се главните асистенти за сите други производи да работат. Тие ќе можат да управуваат едни со други преку интерфејс така што сите уреди се компатибилни со главниот.

Благодарение на сите овие придобивки можете да имате поголема контрола врз паметниот дом благодарение на интернетот. Itsе ги прилагодите сите негови функции со сите овие инсталирани и интелигентни уреди што ќе ги дистрибуирате низ целата куќа.

Amazon Echo Dot, паметен уред

Тоа е еден од паметните уреди и асистенти за домаќинство што тие ќе дејствуваат со говорни команди.  Тие ќе помогнат да се направат некои аспекти од вашиот живот многу поподносливи и изводливи. Овој апарат вклучува интелигентна меморија управувана од Алесија, што во овој случај ќе дејствува како ваш асистент. Алексија е говорник што ќе контролира различни функции и ќе даде глас за да разјасни одредени прашања. Неговиот дизајн е многу функционален, мал е и има форма на звучник.

Дизајниран е така што може да се користи од различни профили на одреден начин. Секоја личност може да ја конфигурира својата рутина лично. Вашиот паметен асистент може да одговори на прашања, да ви ги каже новостите, да пушти вашата омилена музика, да ви даде временска прогноза и може дури и да се поврзе со други компатибилни паметни уреди за да можете дигитално да ги контролирате.

Паметни домашни уреди

Меѓу различните функции што ви ги нуди Алекса, можете да влезете во кујната и да готвите покрај неа. Willе ви помогне како тајмер, да направите список за шопинг во случај да ви недостасува храна, па дури и да ви помогне да замените една состојка за друга во кујната. Исто така ќе ви помогне да пронајдете совршен рецепт за некој настан,  тоа ќе го бара рецептот за недела или некој или одредена страница.

Ви овозможува да се поврзете со компатибилни апарати И дури и ако не се, можете да ги направите прилагодливи преку IFTTT, една од наредбите за активирање за Alexa.

Паметни апарати

Овие типови уреди стануваат сè поважни во современото општество. Тие се уште се истите стари апарати, но со посебност да се управува интелигентно, преку Wifi и Bluetooth.

 • Паметни фрижидери Тие содржат внатрешна меморија што ви овозможува да купувате од самиот фрижидер. Можете да го контролирате преку компјутер, мобилен телефон или некој асистент.
 • Паметни машини за перење Тие содржат друг сличен систем кој управува како да ги правите вашите циклуси на миење. Youе ве извести кога целата облека е чиста и сува.

Паметни домашни уреди

 • Паметни машини за миење садови Тие се уште еден од уредите што ќе ви помогнат со вашиот сензор за капацитет. Тие ќе го контролираат нивото на нечистотија и зафатеноста и ќе направат своја контрола за да ја прилагодат специфичната програма за извршување на нивното чистење.
 • Паметни печки: Можете да ги контролирате сите функции за печење со вашиот мобилен уред. Можете да заминете од дома или од вашата работа и да ги контролирате нивните услуги без да бидете присутни.
 • Паметна микробранова печка: Тие се високо ценети уреди што можете да ги контролирате дури и со свој глас лично, без да мора да ракувате со било кое копче.

Производи на домот

Тие се мали производи кои ќе ви помогнат да го направите вашиот живот многу подобар. Со овие производи можете да го подобрите вашиот квалитет, удобност и безбедност, па дури и да заштедите на сметката за електрична енергија.

 • Паметни приклучоци Тие ќе ви овозможат да дадете детални информации за количината на електрична енергија што ја троши уредот. Преку говорна контрола можете да ја контролирате количината на осветлување или да прилагодите кога да ги вклучувате и исклучувате овие апарати.
 • Паметни светилки Тие се контролирани од глас и можат да осветлат до 16 милиони бои. Тие се дизајнирани да можат да го дадат посакуваниот интензитет на светлината во моментите од денот што ви требаат. Тие можат дури и да се синхронизираат со филмови и музика за да создадат топли, персонализирани средини.

Паметни домашни уреди

 • Паметни термостати: Тие се прилагодливи на многу системи за греење. Тие во реално време ќе ви ја дадат температурата на просторијата и со уредот ќе можете да ги активирате сите овие сензори за да го активирате греењето и да ја активирате потребната топлина.
 • Безбедносни камери: други уреди што ќе ви помогнат да контролирате, од каде било, слики во реално време од вашиот дом или деловна активност.
 • Паметни брави: друга новина во уред кој работи преку Интернет. Може да ја активирате или блокирате вашата заклучување од каде и да сте, дури и да создадете кодови за пристап за да управувате со пристапот до семејството, пријателите или гостите.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.